Hap!de, programi që ju ndihmon të rrisni një biznes social


“Hapide Combinator” është një program inkubimi dhe akselerimi për startup-et me impakt social, i përshtatur me fazat e ndryshme të zhvillimit të biznesit. Një “produkt” i Yunus Social Business Balkans, ndryshe i quajtur “fabrikë”. Kjo pasi mendohet të marrë përmasa më të mëdha, por prodhimi do të vazhdojë të jetë cilësor.

Një panair i realizuar nga “Hapide” u dha mundësinë të promovohen pranë ambienteve të Universitetit Europian të Tiranës 18 startupeve sociale shqiptare. Arkitekt, Organic Shop, Zamu, Sipri Gift, Pana StoryTelling Furniture, ishin disa nga emrat e pranishëm. Yunus ka qenë një mbështetës i vazhdueshëm i këtyre startupeve që kur ato lindën thjesht si ide. Ndaj kjo iniciativë e re është menduar t’u vijë në ndihmë të gjithë atyre që duan të hapin ide e të hedhin themelet në rritjen e tyre.

   

Pas panairit, të ftuarit u zhvendosën në një ambient tjetër për të vazhduar me një pjesë interesante të programit. Nën prezantimin e Gerti Boshnjakut, u drejtua një panel me të ftuar: Adrian Civici, President i Universitetit Europian të Tiranës, Shkëlzen Marku bashkëthemelues dhe drejtor i përgjithshëm pranë Yunus Social Business Balkans, Dritan Mezini themelues dhe Drejtor Ekzekutiv i Kompanisë DM Consulting Services dhe Daklea Shtylla themeluese e dy bizneseve sociale “M.I.K.E” dhe “Shtëpia e Zotërinjve”.

“Studentët duhet të mendojnë të përfshihen në biznes, ndërsa detyra jonë është të ushqejmë besimin se kjo është rruga e duhur,” shprehet zoti Civici.

“Duhet ndryshuar koncepti i të bërit biznes, vazhdon ai. “Sot, vlen ideja më shumë se paratë.”

Gjatë diskutimit u fol dhe për rëndësinë e mentorit, personi kornizues që përcakton sensin e orientimit.

I pyetur për rolin e mentorit në fushën e startupeve, Z. Mezini thotë: “Unë jam nga ata shembuj që ka dështuar shumë herë në jetë, por është ngritur prapë. I besoj rolit të mentorit për nxitjen dhe ndihmën që ai u jep startup-eve të të gjitha llojeve.”

Tregu shqiptar vetëm vitet e fundit duket të ketë përkrahur frymën e sipërmarrjes sociale dhe inovacionit. Sigurisht që iniciativa për të ngritur një sipërmarrje do të përballet gjatë gjithë rrugës së saj me problematika, por duhet të ndjekim konceptin anglosakson, ku ka më shumë kapital dhe nuk kërkohet mbështetje nga shteti apo shpërndarja.

Të rinjtë shqiptarë duhet të kapin ritmin, të bëhen punëdhënës e të krijojnë një vend pune për veten e tyre. Ndonëse flitet për mungesë fondesh dhe Business Angels, të cilët vendi ynë nuk i ka aktualisht, Yunus dhe Hapide janë dy mundësitë më të mira për të ata që duan të krijojnë apo të zhvillojnë biznesin e tyre social në tregun shqiptar.

Mendoni jashtë kornizës, njësoj si sipërmarrësit që u vlerësuan me çmime në eventin e sotëm. Ndoc Mulaj, Rafaela Rica, Gerti Boshnjaku, Dritan Mezini, Edona Bilali, morën çmimin “Mentor i vitit”. Një tjetër çmim honorifik ishte dhe ai “Changemaker of the Year” që u morë nga Daklea Shtylla, Gjergji Gjika, Pezana Rexha dhe Emanuela Zajmi.

Ina Toska, vajza me aftësi ndryshe, që është e apasionuar pas profesionit dhe artit të fotografisë dhe burim inspirimi për shumë të rinjë ishte fituese e çmimit të publikut në Social Impact Award Albania 2018 dhe Fituese e çmimit “Inspiring Person” nga Hapide.

Hap!de do të jetë e pranishme me evente e aktivitete të tjera të parashikuara për 2019, duke patur gjithnjë prioritet zhvillimin e sipërmarrësve dhe sipërmarrjeve në të gjitha industritë.

Në përmbyllje të eventit, Z. Shkëlzen Marku u shpreh se:

“Kemi kuptuar se gjërat e mira bëhen bashkë me dashamirës të tjerë të ekosistemit të sipërmarrjes”.

Në këtë kontekst në vijim u prezantua iniciativa Innovate Albania e konceptuar si një “Hub”, përbërë nga një sërë aktorësh që kanv vullnetin për të ofruar shërbimet dhe përvojën e tyre në favor të nxitjes dhe promovimit të sipërmarrjes dhe inovacionit në vend. Këtë nismë, Innovate Albania, aktualisht e kanë përqafuar kompani të rëndësishme si Business Magazine Albania, CBTL – Center for Business Technology & Leadership, Hap!de, ICT Awards, Big Media Expert and World Summit Awards.

Viti 2019 duket se do të sjellë supriza për startupet!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale