Guvernatori Sejko i bën thirrje qeverisë të mbeshtesë shtresat në nevojë - Business Magazine Albania

Guvernatori Sejko i bën thirrje qeverisë të mbeshtesë shtresat në nevojë

Sejko

Inflacioni po kthehet në shqetësimin kryesor ekonomik në vënd për shkak se po gërryen buxhetet familjare, ndaj banka e Shqipërisë sugjeron që qeveria paratë që po mbledh nga shtrentimi i çmimeve, t’i përdorë për familjet dhe sektorët më të prekur.

Madje në kuadë të kësaj krize,banka qëndrore sugjeron që shpenzimet jo prioritare të pezullohen.

“Politika fiskale duhet të vijojë të ofrojë mbështetje financiare për shtresat me të ardhura të ulëta të shoqërisë dhe për sektorët më të ekspozuar ndaj goditjes. Megjithatë, kjo mbështetje duhet të financohet nga të ardhurat shtesë të siguruara nga rritja e çmimeve dhe nga rishikimi i shpenzimeve joprioritare. Në këtë mënyrë, efektiviteti i ndërhyrjes nuk do të dëmtojë treguesit e borxhit publik.”

Duke raportuar në komision lidhur me vitin që lamë pas dhe sfidat për këtë vit, Sejko u ndal edhe tek nisma e qeverisë për amnistinë fiskale.Sipas Guvernatorit  amnistia ka dy rrisqe, ndaj ajo duket të jetë e miremenduar më nëyrë që të japë efekt në uljen e evazionit.

“Së pari duhet të ketë një ndarje të qartë të parave kriminale dhe atyre të korrupsionit që të mos bëhen pjesë e projektit dhe së dyti amnistia duhet të shoqërohet me ulje të evazionit, pra është i rëndësishëm efektiviteti i saj, në mënyrë që të mos krijohet koncepti që do të ketë amnisti të radhës” – vijoi më tej Sejko.

Edhe banka e Shqipërisë ka ulur parashikimet e saj për rritjen ekonomike të këtij viti, parashikim i cili u ul në 3.4 % thuajse në të njëjtën linjë me insitucionet ndërkombëtare. Kriza e cmimeve në fushën e energjisë

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0