Guvernatori i Bankës Britanike: investitorët në kriptomonedha duket të përgatitjen për humbjen e plotë të parave - Business Magazine Albania

Guvernatori i Bankës Britanike: investitorët në kriptomonedha duket të përgatitjen për humbjen e plotë të parave

Guvernatori i Bankës Britanike

Kriptomonedhat “nuk kanë vlerë të brendshme” dhe investorët e tyre duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë, tha Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey.

Monedhat dixhitale si bitcoin, eter apo dogecoin kanë qenë në rritje këtë vit, duke kujtuar disa investitorë të flluskës së kripto 2017, kur bitcoin shkoi deri në 20.000 dollarë vetëm për të zhytur deri në 3,122 dollarë një vit më vonë.

I pyetur në një konferencë shtypi në lidhje me rritjen e vlerës së kriptovalutave, Bailey tha: “Ata nuk kanë asnjë vlerë të brendshme. Kjo nuk do të thotë të thuash se njerëzit nuk u japin vlerë atyre, sepse ata mund të kenë vlerë të jashtme. Por ato nuk kanë ndonjë vlerë të brendshme ”.

Ai theksoi, “E them përsëri shumë troç. Blijini ato vetëm nëse jeni gati të humbni të gjitha paratë tuaja”.

Deklarata e Bailey përforcon paralajmërimin e bërë më parë nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar (FCA).

Sipas këtij autoriteti, “Investimi në kripto-grupe, ose investime dhe huadhënie të lidhura me to, në përgjithësi përfshin marrjen e rreziqeve shumë të larta me paratë e investitorëve”. Madje u theksua se, “nëse konsumatorët investojnë në këto lloje të produkteve, ata duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre”.

Bailey ka qenë një mosbesues ndaj kriptos. Në vitin 2017, ai paralajmëroi: “Nëse doni të investoni në bitcoin, jini të gatshëm të humbni të gjitha paratë tuaja.”
Edhe në vendin tonë ish drejtues te institucioneve qeveritare janë skeptikë. Një prej tyre është ish ministri i Financave Arben Malaj, i cili mbajti këtë përgjegjësi gjatë piramidave.

Lexo: Britcoin? Britania e Madhe po eksploron mundësinë për krijim e monedhës digjitale të bankës qendrore

Bitcoin është rritur mbi 90% deri më tani, pjesërisht falë interesit në rritje nga investitorët institucionalë dhe blerësit e korporatave të tilla si Tesla. Firma e makinave elektrike bleu bitcoin me vlerë 1.5 miliardë dollarë në fillim të këtij viti dhe vlera e zotërimeve të saj që atëherë është rritur në gati 2.5 miliardë dollarë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0