Gra shqiptare të suksesshme në biznes


Nëse ke vullnet dhe pasion për biznesin mund t’ia dalësh edhe pse nuk ke studiuar diçka në lidhje me biznesin. Mjafton përkushtimi në atë ç’ka ti vërtet dëshiron. Ju prezantojmë me disa biznesmene shqiptare, të cilat nuk kanë studiuar për biznes, por që pasioni i ka bërë t’i përkushtohen atij.

Një shembull i këtij ilustrimi është 29 vjeçarja nga Peshkopia Blerta Doçi, e cila  ka studiuar në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe një tjetër universitet të dytë në degën Gjeografi. Sot zotëron një qendër kursesh të quajtur “Green Centre”, madje kohët e fundit po punon për thellimin e agjencisë turistike “Green Travel Tours”. Motoja e asgjencisë është “Travel to live, live to travel”.

Lexo: Blerta Doçi, mësuesja që ka ngritur disa biznese

“Kam mbaruar studimet për përkthim – interpretime të gjuhës greke, Shkenca Politike si dhe së fundmi Master për Administrim Publik kam vendosur t’i përkushtohem dashurisë më të madhe, krijimtarisë”, – shprehet Fjorza Mullaj.

Ajo është 28 vjeç dhe ka 11 vite që bën bizhuteri dhe i reklamon ato nën emrin “Just Fjo Accessories”.

Lexo: Fjorza Mullaji: SI DO SJELL “PARAJSËN” për adhuruesit e mineraleve, të meditimit dhe të energjive

Pezana Rexhën e kemi parë si konkurente të emisionit televiziv “Do you have an idea?”.  Me projektin e saj “Pana – Storytelling Furniture” arriti deri në finale. “Pana”, nuk është një ide që sapo ka filluar. Që nga viti 2015 ajo operon në treg me këtë biznes. Pana si biznes ka funksionuar më së shumti në tregun Shqiptar, por me dërgimin e disa produkteve të vogla dhe jashtë vendit.

Lexo: Pezana Rexha: “Vetëm puna bën të mundur ndryshimin dhe rritjen”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale