Google pritet të shpenzojë $625 milionë për blerjen e Apigee


Sot, Google ka bërë të ditur synimin e tij për të blerë zhvilluesin e software-ve Apigee në një marrëveshje që është vlerësuar rreth 625.000.000 $. Apigee software, lejon kompanitë për të lidhur më mirë shërbimet e tyre dixhitale të aplikacioneve të përdorura nga klientët apo partnerët, dhe marrëveshja përfaqëson përpjekjen e Google për të rritur praninë e tij në biznesin cloud.

Sipas Diane Greene, personi i ngarkuar në drejtimin e divisionit cloud tek Google, shprehet se softueri që Apigee zhvillon është kritik për bizneset që janë në procesin e kalimit në cloud apo edhe për ata që janë thjesht duke planifikuar një lëvizje. Specialiteti i Apigee është menaxhimi i API-ve me të cilat shërbimet dixhitale lidhen kur një kompani shënon një blerje apo kur një porosi është vendosur nga një klient apo një furnizues.

Blerja do të bëj që Google të paguajë aksionerët e Apigee një total prej 17.40 $ për aksion. Së bashku me blerjen, vjen jo vetëm Apigee si kompani, por edhe lista e saj e gjatë e konsumatorëve që përfshin AT&T, Burberry, Vodafone, Walgreens dhe Live Nation ndër të tjera. Është e drejtë të thuhet se marrëveshja mund të konsiderohet si një lehtësim për kompaninë e cila, që në momentin kur është bërë publike, është ndodhur shpesh në telashe. Ata filluan me një çmim të aksioneve për $17, por në Shkurt të këtij viti, pati një rënie të ulët prej $ 5.45 për aksion, derisa në mënyrë të qëndrueshme u ngjit përsëri në $ 16.34 për aksion.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale