Google po vë “baste 1 miliardë dollarëshe” për të zotëruar zyrat dhe për t'i bërë ato sa më cilësore - Business Magazine Albania

Google po vë “baste 1 miliardë dollarëshe” për të zotëruar zyrat dhe për t’i bërë ato sa më cilësore

Truri i madh në Google duhet të punojë diku dhe shpesh duhet të jenë në të njëjtin vend. Megjithatë, ambientet që mund t’i shërbejnë një stafi të madh bashkëpunues në këtë epokë të re të punës janë të pakëta. Nuk është çudi që gjigandi i teknologjisë ka rrëmbyer një hapësirë ​​kryesore zyrash në Londër.

Google javën e kaluar ra dakord të blinte një nga ambientet e saj në Londër për 763 milionë paund (1 miliard dollarë). Firma po ndërton gjithashtu një kampus gjigand dy kilometra më tutje në veri. Ndërkohë, Facebook dyfishoi hapësirën e zyrës aty pranë dhe Google arriti një marrëveshje për të blerë një zyrë në Nju Jork vitin e kaluar.

Për industrinë e teknologjisë, nevoja për hapësira cilësore për zyra është intensifikuar në pandemi si rezultat i rritjes së numrit të punonjësve. Pengesa është se në qytete si Londra, nuk ka mjaft ndërtesa të mëdha në vende kryesore me hapësira të mira bashkëpunimi dhe kredenciale të forta mjedisore.

Sigurisht, Google thjesht mund të kishte vendosur të rinovonte qiranë e ndërtesës së saj për një afat më të gjatë. Por mëma e saj, Alphabet Inc., ka një grumbull neto parash prej 114 miliardë dollarësh dhe zyra në Londër ishte në shitje. Pra, pse të mos blini? Marrëveshja siguron një vend kryesor në kryqëzimin e dy prej linjave të metrosë veri-jug dhe lindje-perëndim të Londrës. Google mund të bëjë çfarë të dojë me strukturën pa lejen e një pronari.

Google e quajti transaksionin jo blerje prone, por investim në Mbretërinë e Bashkuar. Rishi Sunak, Ministri i Financave, i etur për të promovuar Britaninë e dalë nga BE, postoi në Twitter duke miratuar se marrëveshja është një “investim në vende pune” dhe “një votë e madhe besimi”.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0