Google planifikon të investojë dy miliardë dollarë në qendrën e të dhënave në Poloni

Google planifikon të investojë deri në 1.8 miliardë € në një qendër të të dhënave në Poloni për shërbimet “cloud”, vendim që vërteton atë që paralajmëroi Microsoft më herët gjatë vitit. Lajmi është bërë i ditur nga gazeta ekonomike polake “Puls Biznesu”.

I ashtuquajturi “rajoni Google Cloud” në  Varshavë është investimi më i madh në infrastrukturën “cloud” në Poloni”, i tha Puls Biznesu Magdalena Dziewguc, drejtoresha e ”Google Cloud” në Poloni dhe Europën Qendrore dhe Lindore. Dziewguc nuk ka dhënë një shifër të saktë për investimin, por tha se investimi financiar i Google për projektin pritet të jetë midis 1.5 dhe dy miliardë dollarë (1.3-1.8 miliardë euro ) dhe se pritet që qendra e të dhënave të fillojë të veprojë në fillim të vitit të ardhshëm. Polonia, vendi me ekonominë më të madhe në Europën Lindore, tërheq vëmendjen pasi shihet si një qendër rajonale teknologjike.

Gjithashtu edhe ”Microsoft” me seli në SHBA, në muajin maj kishte njoftuar se do të investonte një miliard dollarë në qendrën e të dhënave në Poloni.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale