Google drejt falimentit në Rusi - Business Magazine Albania

Google drejt falimentit në Rusi

Google

Google po dorëzohet në Rusi. Dega e kompanisë amerikane atje ka planifikuar të shpallë falimentin, sepse autoritetet ruse sekuestruan llogarinë e saj bankare. Kjo bëri të pamundur pagesën e nëpunësve dhe furnizuesve. Lajmi u konfirmua nga një zëdhënës i shoqërisë.

Sipas raportimeve të Reuters një televizion shtetëror rus kishte thënë një muaj më parë se autoritetet i kishin sekuestruar Google 1 miliard rubla – të barazvlefshme me 15 milion dollarë, por vetë kompania amerikane nuk jep detaje për shifrën e saktë të sekuestruar.

Gjithsesi kjo është kompania e parë teknologjike që ka pranuar se i është sekuestruar llogaria bankare. Në muajin dhjetor të një viti më parë degës së kompanisë në Rusi iu vendos një gjobë prej 134.3 miliard rubla pasi nuk kishte hequr nga platforma e you tube përmbajtje të cilat konsideroheshin të paligjshme nga autoritetet ruse

Dega e kompanisë në Rusi kishte pezulluar pjesën më të madhe të aktiviteteve të saj tregtare në vend, përfshirë të gjithë marketingun pasi autoritetet ruse e akuzuan You Tube, shoqëri e Google, se po përhapte informacione të rreme për të frymëzuar protesta në vend. Google sqaroi se pavarësisht vendimit për të shpallur falimentimin, shërbimet falas si kërkimi, YouTube, Gmail, Maps, Android e Play do të vazhdojnë të funksionojnë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0