Gjigandi teknologjik pranon gabimin në lidhje me TikTok-un

Amazon ka deklaruar se email-i që iu dërgua punonjësve duke iu kërkuar që të heqin aplikacionin TikTok nga çdo celular që ka askes edhe me email-et e kompanisë ishte dërguar gabimisht.

Në një email dërguar stafit të premten, thuhej që punonjësit duhej ta fshinin aplikacionin për shkak të rreziqeve me sigurinë. Mirëpo kjo nuk është përtypur mirë nga TikTok, të cilët kanë deklaruar se nuk i kuptojnë dot shqetësimet e Amazon.

Aplikacioni i videove, zotërohet nga një kompani kineze dhe është vënë nën hetim për shkak të frikës për se mund të shpërndajë informacione me Kinën. “Email-i i dërguar këtë mëngjes ishte një gabim. Nuk ka asnjë ndryshim politike në lidhje me TikTok-un”, ka deklaruar një zëdhënës i Amazon për BBC.

Të premten, mesazhi i dërguar për stafin theksonte faktin tek rreziku i sigurisë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale