Gjigandi i mjeteve me qera do të blejë 175 mijë makina elektrike nga General Motors - Business Magazine Albania

Gjigandi i mjeteve me qera do të blejë 175 mijë makina elektrike nga General Motors

General Motors ka rënë dakord të shesë deri në 175,000 automjete elektrike për Hertz Global gjatë pesë viteve të ardhshme.

Marrëveshja kërkon që GM të fillojë furnizimin me automjete elektrike si Chevrolet Bolt EV dhe Bolt EUV për gjigantin e makinave me qira duke filluar nga tremujori i parë i vitit të ardhshëm. Këto automjete pritet të pasohen nga modele më të reja EV në teknologjinë e baterive Ultium të kompanisë, si Chevrolet Blazer, Chevrolet Equinox dhe automjete nga markat e tjera të GM.

Lexo edhe: Firma kineze Xpeng gati të konkurojë Teslën me dy modelet e reja të makinave elektrike

GM pritet të rrisë ndjeshëm prodhimin e saj të automjeteve tërësisht elektrike në vitet e ardhshme, pasi prodhimi i makinave dhe kamionëve në Amerikën e Veriut – si dhe bateritë e përdorura për t’i fuqizuar ato – rritet. Kompania planifikon të arrijë kapacitetin e prodhimit prej 1 milion EV në Amerikën e Veriut dhe Kinë, secila, deri në vitin 2025.

GM është prodhuesi më i fundit i automjeteve që ka arritur një marrëveshje të tillë me Hertz pas Tesla dhe Polestar, një startup i automjeteve elektrike mbështetur nga Volvo. Ato marrëveshje ishin për 100,000 dhe 65,000 automjete, respektivisht, duke e bërë marrëveshjen e GM më të madhen nga të treja. / CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0