Firma kineze Xpeng gati të konkurojë Teslën me dy modelet e reja të makinave elektrike - Business Magazine Albania

Firma kineze Xpeng gati të konkurojë Teslën me dy modelet e reja të makinave elektrike

Prodhuesi kinez i makinave elektrike Xpeng zbuloi detaje rreth dy automjeteve të reja që planifikon të nxjerrë në treg vitin e ardhshëm, me njërin prej tyre që pritet të jetë konkurrent i Model Y të Tesla-s.

Aktualisht, kompania ka katër automjete në shitje – sedanin kryesor P7, një sedan më të lirë P5, automjetin sportiv G3 dhe një SUV më të madh G9 që do të fillojë t’u dorëzohet klientëve në tetor.

Lexo edhe: Ford do shkurtojë 3 mijë vende pune në tranzicionin drejt makinave elektrike

Xpeng ka qenë agresiv në lançimin e automjeteve pasi duket të fitojë pjesë në tregun e automjeteve elektrike që po rritet me shpejtësi në Kinë dhe të sfidojë liderët si Tesla dhe BYD të mbështetur nga Warren Buffett.

Ndërsa kompania nuk ka publikuar emra apo shumë detaje rreth dy modeleve të reja të planifikuara për vitin 2023, presidenti i Xpeng, Brian Gu, dha disa informacione të pjesshme.

Njëra nga automjetet do të jetë një automjet i ashtuquajtur i klasit B dhe tjetri një automjet i klasit C. Klasat i referohen madhësisë së automjetit. Për kontekstin, sedani P7 i kompanisë është një makinë e klasit B ndërsa G9 SUV është një automjet i klasës C./ CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0