Gjermania zgjidh mosmarrëveshjet me kompanitë e transportit. Kërkon të përshpejtojë planet pëër arritjen e objektivave klimatikë - Business Magazine Albania

Gjermania zgjidh mosmarrëveshjet me kompanitë e transportit. Kërkon të përshpejtojë planet pëër arritjen e objektivave klimatikë

Ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck ka nisur një fushatë ndërgjegjësuese në kompanitë e mëdha industriale dhe liderët rajonalë, teksa qeveria po përpiqet të përshpejtojë planin e saj për të ulur emetimet dhe për të përmbushur objektivat e ndryshimit klimatik.

Habeck vizitoi një fabrikë BMW në Mynih, pas turneut të një objekti të Airbus SE në Hamburg. Ndalesat nënvizojnë se ulja e emetimeve nga transporti do të jetë një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballet qeveria e re e koalicionit gjerman.

Fushata ndërgjegjësuese vjen një javë pasi Habeck tha se vendi duhet të trefishojë shpejtësinë e reduktimit të emetimeve për të transformuar ekonominë më të madhe të Evropës në një shtet neutral ndaj klimës deri në vitin 2045. Tani, bashkë-udhëheqësi i Partisë së Gjelbër pro mjedisit të Gjermanisë po kërkon të kalojë fërkime me industrinë e automobilave mbi qëllimet e klimës.

Lexo edhe: Ndryshimi klimatik/ 100 miliardë dollarë dëme kanë shkaktuar fatkeqësitë natyrore në 2021

“Ne kemi lënë pas një periudhë mosmarrëveshjeje,” tha Habeck të enjten në një konferencë në fabrikën e BMW në Mynih, duke iu referuar ngurrimit fillestar të prodhuesit gjerman të automjeteve për të kaluar te automjetet elektrike dhe motorët me djegie. “Tani po punojmë drejt të njëjtave synime.”

Bashkimi Evropian vitin e kaluar propozoi një ndalim efektiv të shitjes së makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga viti 2035, duke shtuar urgjencën në paraqitjen e modeleve elektrike të prodhuesve të automjeteve të kontinentit, duke përfshirë Volksëagen AG, Daimler AG dhe BMË që kushtojnë dhjetëra miliarda euro.

Prodhuesit e automjeteve duan që Gjermania të rrisë në mënyrë dramatike infrastrukturën për të shtyrë kalimin drejt automjeteve elektrike. Qeveria e re gjermane ka thënë se dëshiron 1 milion pika publike karikimi deri në vitin 2030, shumica e të cilave dëshiron të jenë pika karikimi të shpejtë. Aktualisht ka pak më shumë se 50,000 stacione publike të karikimit në Gjermani, dhe vetëm 7,700 prej tyre janë pika të karikimit të shpejtë.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0