George Soros po investon 500 milionë dollarë për refugjatët - Business Magazine Albania

George Soros po investon 500 milionë dollarë për refugjatët


Biznesmeni miliarder dhe filantropi George Soros njoftoi të martën synimin e tij për të investuar 500 milionë $ në startup-e, në bizneset ekzistuese dhe iniciativat e themeluara nga emigrantët dhe refugjatët.

Në një ese për ‘Wall Street Journal’, Soros kritikoi “dështimin kolektiv për të zhvilluar dhe zbatuar politika efektive” për të trajtuar krizën globale të emigrimit, dhe argumentoi se megjithëse qeveritë kanë rolin udhëheqës për të luajtur në gjetjen e zgjidhjeve, “përdorimi i fuqisë së sektorit privat është gjithashtu i rëndësishëm “.

Njoftimi përkon me Samitin e OKB-së për Refugjatët dhe Emigrantët në New York, dhe ndjek thirrjen e Presidentit Obama për veprim për angazhimin e sektorit privat në krizën globale të refugjatëve.

“Kam vendosur të caktoj 500 milionë $ për investime që adresojnë në mënyrë specifike nevojat e emigrantëve, refugjatëve dhe komuniteteve pritëse,” shkroi Soros. “Unë do të investoj në startup-e, në kompanitë e ngritura, iniciativat me ndikim social dhe bizneset e themeluara nga emigrantët dhe nga vetë refugjatët. Edhe pse çështja kryesore është të ndihmoj emigrantët dhe refugjatët që vijnë në Europë, do të jem gjithashtu në kërkim për ide të mira për investime që do të përfitojnë emigrantët nga e gjithë bota. ”

Filantropi njoftoi se të gjitha investimet e bëra do të jenë në pronësi të organizatës së tij jofitimprurëse, dhe çdo fitim do të shkojë për të financuar programe në ‘Fondacionin e Shoqërisë së Hapur’, duke përfshirë programe që përfitojnë emigrantët dhe refugjatët. Soros gjithashtu deklaroi synimin e tij për të punuar me ‘Zyrën e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët’ dhe ‘Komitetin Ndërkombëtar të Shpëtimit’, si dhe shpresën e tij se kjo lëvizje do të frymëzojë investitorë të tjerë për të ndërmarrë veprime të ngjashme.

 

 

burimi: time.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0