George Soros paralajmëron një stuhi...?!

George Soros paralajmëron një stuhi…?!


George Soros paralajmëroi për një “stuhi” në horizont, gjatë forumit ekonomik në Sri Lanka.

Miliarderi thotë se tregjet globalë financiarë po përballen me një krizë dhe investitorët duhet të jenë të kujdesshëm. Kina po përpiqet të zbulojë një platformë të re të rritjes, dhe zhvlerësimi i juanit kinez i transferon problemet në pjesën tjetër të botës. Një kthim në norma pozitive të interesit po përbën një sfidë në botën në zhvillim, dhe sipas miliarderit hungarez, mjedisi i tanishëm ka ngjashmëri me 2008-ën.

Tregjet e valutave, aksioneve dhe lëndëve të para, kanë regjistruar rënie të konsiderueshme në javën e parë të 2016-ës. Juani në zhvlerësim po i shton shqetësime ekonomisë kineze ndërkohë që zhvendoset nga investimet e prodhimi në konsum dhe shërbime. Thuajse 2.5 trilionë dollarë janë fshirë nga vlera e titujve globalë gjatë ditëve të para të tregtisë, ndërsa rënia prej thuajse 7% në bursën e Shanghait ka ndaluar tregtinë gjatë sesionit të djeshëm. “Kina ka një problem të madh në përshtatje. Do të thoja që kjo e çon në një krizë.

Në tregjet financiarë shoh një sfidë serioze që më kujton krizën e 2008-ës”, tha George Soros në forumin ekonomik në Sri Lanka. Firma e fondeve mbrojtës e George Soros është rritur mesatarisht me 20% çdo vit nga 1969- 2011-ën , dhe miliarderi vlerësohet se ka një pasuri prej thuajse 27.3 miliardë dollarë. Ai e nisi karrierën e tij në New York City gjatë 1950-ës dhe fitoi reputacion për aftësitë e tij investuese në 1992-shin, ku fitoi 1 miliardë dollarë në një bast që thuhet se “theu” Mbretërinë e Bashkuar, duke e detyruar atë të zhvlerësojë paundin.

/Telegrafi/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0