Garfagnana, shtëpi me 1 euro: fshatrat fantazmë të Vergemoli kërkesa nga e gjithë bota - Business Magazine Albania

Garfagnana, shtëpi me 1 euro: fshatrat fantazmë të Vergemoli kërkesa nga e gjithë bota

Shtëpi antike, dritare me çarë, çati të pjerrëta të mbuluara me pllaka siç ishin dikur, një urë e lashtë që duket si diçka jashtë përrallës. Dhe përreth një natyre luksoze dhe heshtja e malit. Në Garfagnana ekzistojnë dy fshatra fantazmë që tani do të vijnë përsëri në jetë: ëndrra e një ekzistence të re që së shpejti do të bëhet realitet për dhjetëra njerëz që kanë zgjedhur të shpëtojnë nga stresi i qytetit dhe të kthehen në ritmet e natyrës.

Një ëndërr e arritshme me koston e një kafeje. Në fakt, projekti “Rasti një euro” filloi në vitin 2016 dhe u hartua për të luftuar shpopullimin e një komune në malet Toscan, Fabbriche di Vergemoli, në malet e Garfagnana, në provincën e Lucca, për ringjalljen e së cilës kishte kaluar edhe Këngëtarja me famë botërore e operës Luigi Roni, e cila lindi atje dhe u kthye për të jetuar atje pasi u largua nga skena deri në marsin e kaluar ai ndërroi jetë në mesin e pacientëve me koronavirus pozitiv.

Kërkesat nga Kina dhe SH.B.A. Projekti me ofertën e shtëpive me një çmim simbolik ka marrë vitet e fundit kaq shumë interes nga e gjithë bota (nga Kina në Shtetet e Bashkuara, duke kaluar nëpër Rusi) që tani është pezulluar për shkak të rraskapitjes së pronave në dispozicion. Shtëpitë janë të vendosura të gjitha në Fabbriche di Vallico dhe Vergemoli, dy fshatrat kryesore të Komunës së shpërndarë të Fabbriche di Vergemoli, tokë e farkëtarëve antikë dhe fermerëve.

Në dy fshatrat, rreth dyzet vende ndërtimi do të hapen vitin e ardhshëm për rinovimin e shumë shtëpive të braktisura, shtëpive prej guri, shtëpive të vjetra me shumë histori pas tyre. Aktualisht, vetëm 800 njerëz jetojnë në komunën e përhapur, një numër që është zvogëluar vazhdimisht që nga vitet ’50, që nga fillimi i fenomenit migrator të banorëve drejt qyteteve. Një fenomen që u përshpejtua në vitet 2000, kur zona u nënshtrua stuhive të mëdha të favorizuara nga konformacioni territorial, që kujton kanione, drejt luginës së Serchio.

CORRIERE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0