Garfagnana, shtëpi me 1 euro: fshatrat fantazmë të Vergemoli kërkesa nga e gjithë bota

Shtëpi antike, dritare me çarë, çati të pjerrëta të mbuluara me pllaka siç ishin dikur, një urë e lashtë që duket si diçka jashtë përrallës. Dhe përreth një natyre luksoze dhe heshtja e malit. Në Garfagnana ekzistojnë dy fshatra fantazmë që tani do të vijnë përsëri në jetë: ëndrra e një ekzistence të re që së shpejti do të bëhet realitet për dhjetëra njerëz që kanë zgjedhur të shpëtojnë nga stresi i qytetit dhe të kthehen në ritmet e natyrës.

Një ëndërr e arritshme me koston e një kafeje. Në fakt, projekti “Rasti një euro” filloi në vitin 2016 dhe u hartua për të luftuar shpopullimin e një komune në malet Toscan, Fabbriche di Vergemoli, në malet e Garfagnana, në provincën e Lucca, për ringjalljen e së cilës kishte kaluar edhe Këngëtarja me famë botërore e operës Luigi Roni, e cila lindi atje dhe u kthye për të jetuar atje pasi u largua nga skena deri në marsin e kaluar ai ndërroi jetë në mesin e pacientëve me koronavirus pozitiv.

Kërkesat nga Kina dhe SH.B.A. Projekti me ofertën e shtëpive me një çmim simbolik ka marrë vitet e fundit kaq shumë interes nga e gjithë bota (nga Kina në Shtetet e Bashkuara, duke kaluar nëpër Rusi) që tani është pezulluar për shkak të rraskapitjes së pronave në dispozicion. Shtëpitë janë të vendosura të gjitha në Fabbriche di Vallico dhe Vergemoli, dy fshatrat kryesore të Komunës së shpërndarë të Fabbriche di Vergemoli, tokë e farkëtarëve antikë dhe fermerëve.

Në dy fshatrat, rreth dyzet vende ndërtimi do të hapen vitin e ardhshëm për rinovimin e shumë shtëpive të braktisura, shtëpive prej guri, shtëpive të vjetra me shumë histori pas tyre. Aktualisht, vetëm 800 njerëz jetojnë në komunën e përhapur, një numër që është zvogëluar vazhdimisht që nga vitet ’50, që nga fillimi i fenomenit migrator të banorëve drejt qyteteve. Një fenomen që u përshpejtua në vitet 2000, kur zona u nënshtrua stuhive të mëdha të favorizuara nga konformacioni territorial, që kujton kanione, drejt luginës së Serchio.

CORRIERE

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale