Game Boy i parë pa bateri, vetëm me energji diellore

Game Boy ekologjik, pa bateri është gati, i mundësuar nga energjia diellore, me ngjashme me prototipin e viteve ’90 dhe ju lejon të luani tetris, shah, praktikisht për një kohë të pacaktuar, me vetëm disa ndërprerje shumë të shkurtra.

Rezultati do të paraqitet në konferencën ”UbiComp 2020” nga studiuesit amerikanë nga Universiteti i Northwesternit së bashku me kolegët holandezë nga Universiteti i Teknologjisë ”Delft”. ”Kjo është pajisja e parë interaktive pa bateri që përdor energjinë nga veprimet e përdoruesve”, shpjegon Josiah Hester nga Universiteti i Northwesternit. Loja do të bëhet realitet dhe ne kemi bërë një hap të rëndësishëm në këtë drejtim duke eliminuar baterinë”, shton Przemyslaw Pawelczak i ”Delft”-it.‘Me platformën tonë ne duam të demonstrojmë se është i mundur një sistem i qëndrueshëm lojërash që i bën përdoruesit ta shijojnë atë”, shtoi ai.

LEXO: Me vetëkarikim, startupi i baterisë mijëra-vjeçar NDB tërheq klientët e parë

E quajtur Engage, do të jetë e përberë nga panele diellore rreth ekranit dhe butona inteligjentë që shndërrojnë presionin e ushtruar nga përdoruesi në energji. Kur kalon nga një lloj i furnizimit me energji në tjetrin, përjeton humbje të shkurtra të energjisë: për të siguruar kohëzgjatje të lojës, pajisja dhe programi kompjuterik janë krijuar që të kenë një konsum efikas dhe gjithmonë të monitoruar të energjisë. Në një ditë jo shumë të vrenjtur, me një lojë që kërkon të paktën një numër të moderuar prekje butonash, loja ndalon për më pak se çdo dhjetë sekonda.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale