Me vetëkarikim, startupi i baterisë mijëra-vjeçar NDB tërheq klientët e parë

Kompania  e bazuar në energjinë e gjelbër NDB, Inc ka arritur një moment historik me përfundimin e  dy provave të konceptit të baterisë së saj nano diamant (NDB). Një nga këto testimet u zhvillua në Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore dhe konstatoi se  teknologjia e baterive NDB arriti të kishte një karikim prej 40%, e cila është një përmirësim i madh krahasuar me efikasitetin e mëparshëm prej 15% .

Risia e NDB qëndron tek krijimi i një trajtimi të ri me nano diamant që lejon nxjerrjen më efikase të ngarkesës elektrike nga diamanti i përdorur në krijimin e baterisë. Qëllimi i tyre është që në fund të fundit të komercializojnë një version të baterisë së tyre që mund të vetëkarikohet për një jetëgjatësi maksimale prej 28,000 vjetësh, i krijuar nga mbetjet bërthamore të karbonit-14 të mbështjellura me diamantë.

Kjo bateri nuk gjeneron asnjë emetim karboni gjatë operimit të saj dhe kërkon vetëm ambient të hapur për të funksionuar. Dhe ndërsa ato janë teknikisht bateri, sepse ato përmbajnë një karikim  e cila përfundimisht do të shpenzohet, ato sigurojnë karikimin e tyre për shumë më gjatë se jetëgjatësia e ndonjë pajisje specifike ose përdoruesi individual, duke i bërë ato në mënyrë efektive një zgjidhje që nuk ka nevojë për karikim të vazhdueshëm.

Në fund të fundit NDB shpreson ta kthejë baterinë e tyre në një burim të qëndrueshëm të energjisë për pothuajse gjithçka që e konsumon atë – duke përfshirë avionët, automjetet, trenat, dhe më shumë, deri te smartphone, veshje dhe sensorë të vegjël industrial. Kompania aktualisht  është duke krijuar një prototip të baterisë së saj të parë komerciale në mënyrë që ta hedhë në treg gjatë këtij viti.

Kompania sapo ka siguruar edhe klientët e saj të parë beta, të cilët  do të marrin dhe përdorin prototipet e para të prodhuara. Ndonëse nuk i ka bërë publike emrat, kompania deklaroi se njëri është ” lider në produktet dhe shërbimet e energjisë bërthamore”, dhe tjetri është “një kompani globale lider dhe prodhuese në fushën e aviacionit mbrojtës dhe të sigurisë”. Natyrisht, kjo lloj teknologjie është tërheqëse për pothuajse çdo sektor, por  sektorët e  mbrojtjes dhe energjisë ka të ngjarë të jenë klientët më të mëdhenj.

TECHCRUNCH

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale