Gabimet që do t’ju bëjnë të pendoheni pas disa viteve - Business Magazine Albania

Gabimet që do t’ju bëjnë të pendoheni pas disa viteve

Gabimet që do t’ju bëjnë të pendoheni pas disa viteve

Koha më e mirë për të bërë diçka është këtu dhe tani. Asnjëherë herët dhe asnjëherë vonë. Zgjedhjet tuaja sot do të përcaktojnë numrin e keqardhjeve që do të keni në dhjetë vitet e ardhshme.

1. Të prisni për kohën ideale

Nuk ka diçka të tillë si koha e “përsosur” për të bërë një lëvizje. Nëse do të filloni një punë të re, një shkollë të re apo një biznis të ri, kurrë nuk do të jetë një kohë “perfekte”. Nëse prisni që gjithçka të jetë perfekte, do të prisni përgjithmonë.

2. Të keni frikë të provoni

Jeta është plot përpjekje. Ndonjëherë, këto përpjekje çojnë në dështime. Sidoqoftë, nuk do të shihni kurrë sukseset nëse keni shumë frikë nga dështimi, madje nuk do të tentoni as të provoni.

3. Vazhdimisht kërkoni aprovim për vendimet tuaja

Nëse e gjeni veten duke kërkuar që zgjedhjet tuaja të vlerësohen nga të tjerët do të jetoni jetën e dikujt tjetër. Nëse jeni vetëm duke marrë vendime që janë aprovuar paraprakisht nga familja, miqtë dhe të tjerët të rëndësishëm, atëherë nuk po jetoni jetën që dëshironi të jetoni.
Lexoni më tepër: Çfarë duhet të dini për vetizolimin social dhe si të dilni prej tij

4. Të dorëzoheni

Kur do të vështirësohet, mund të jetë joshëse që thjesht të heqësh dorë. Nuk ka asgjë për të cilën do të pendoheni më shumë sesa të hiqni dorë nga gjërat dhe ëndrrat tuaja. Nëse hiqni dorë shumë shpejt, kurrë nuk mund ta dini se për çfarë jeni vërtet i aftë.

5.Të mos mësoni nga gabimet

Nëse vazhdimisht e gjeni veten në të njëjtën situatë të pakënaqshme pa pushim, mund të jeni duke dështuar të mësoni nga gabimet tuaja të së kaluarës. Pasi të keni mundësi të hapni veten për të parë shtigjet që ju keni marrë, dhe si ato kanë shkuar keq, ju jeni në gjendje të merrni kontroll më të mirë të jetës tuaj. cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0