Futuristic Canvas: Të rinjtë shqiptarë sjellin inovacion në art - Business Magazine Albania

Futuristic Canvas: Të rinjtë shqiptarë sjellin inovacion në art

Futuristic Canvas

Me rastin e shpalljes së Tiranës “Kryeqytet Europian i Rinisë” për vitin 2022, me dhjetra aktivitet janë organizuar nga të apasionuar pas kulturës, artit, zhvillimit, biznesit, jetës studentore, e shumë fusha të tjera. Në thirrjen e bashkisë për të mbështetur projekte që nxisin zhvillimin tërësor të kryeqytetit bën pjesë edhe projekti i Majlinda Bara, Futuristic Canvas, inovacion i gërshetuar me art. 

Projekti Futuristic Canvas është financuar nga Kongresi Rinor Kombëtar në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë. Tirana EYC 2022 stimulon të rinjtë të bëhen më proaktivë për çështjet që i shqetësojnë ata, si edhe më të prirur për të shfrytëzuar mundësitë ekzistuese. Me këtë qëllim erdhi në jetë edhe projekti në fjalë.

Futuristic Canvas dëshironte të nxiste angazhimin e rinisë në zhvillimin dhe qëndrushmërinë e artit dhe kulturës përmes teknologjisë digjitale duke sjellë në vëmëndje veprat artistike të 10 të rinjve shqiptarë. Përzgjedhja e 10 artistëve të rinj pjesëmarrës u bë me anë të një thirrje e cila u afishua në ambientet e Akademisë së Arteve dhe në faqen zyrtar të akademisë. 

Tirana Youth Capital

Artistët e përzgjedhur janë:

  • Ersa Kana 
  • Erolda Cela 
  • Albi Yzo
  • Joan Kapo
  • Sara Feta
  • Klea Beqiraj
  • Sofika Lleshi
  • Kristi Qorri
  • Ron Resuli
  • Egi Pipero

Ky projekt unik për artin dhe vlerat kulturore të Shqipërisë, synon të krijojë një urë lidhëse mes potencialit artistik të rinisë shqiptare dhe teknologjisë së të ardhmes. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0