Fundi i Nëntorit e gjen Bitcoin me vlerën poshtë 4,000 dollarëve


Këtë të premte vlera e Bitcoin ra nën nivelin e 4,000 dollarëve.

Kriptovaluta me vlerën më të lartë këtë mëngjes ra me 7.55% në një nivel të ulët prej 3,867 dollarësh.

Lexoni: Ky shtet amerikan ka vendosur që bizneset të paguajnë taksat me bitcoin

Rëniet për Bitcoin-peers XRP (-5,56%), Ethereum (-3,2%), bitcoin cash (-3,8%) dhe Litecoin (-5,97%) ishin gjithashtu më të ulëta.

Ka qenë një vit i vështirë për investitorët e Bitcoin, të cilët vitin e kaluar panë çmimet tek ngriheshin me më më shumë se 2.000% në gati 20.000 dollarë një monedhë. Rritja e Bitcoin përfundoi në Dhjetor dhe ka qenë në një spirale në rënie që atëherë.

Lexoni: Përgjigjet më të zakonshme në lidhje me pyetjet që bëhen rreth Bitcoin

Çmimet kanë qenë të mbërthyera në një interval $ 6,000 – $ 8,000 që nga mesi i Majit, por kriptomonedha u vu nën presion në mes të Nëntorit. Kjo ndodhi kur shitja teknike e shtyu çmimin bitcoin në një nivel të ulët prej 3,522 dollarë, më e dobëta që nga Shtatori i vitit 2017 dhe poshtë më shumë se 80% nga kulmin e saj.

Rënia e vlerës së monedha kriptografike shoqëruar me një shitje në masë të tyre erdhi si rezultat i frikës së ndërhyrjes nga autoriteteve.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale