Frika prej pandemisë dhe rritja e çmimeve po nxitin vendet të grumbullojnë ushqim

Furia e blerjeve të koronavirusit ka arritur në nivelin qeveritar ndërsa vendet kanë filluar tashme të grumbullojnë ushqime nga frika se efekti i pandemisë në zinxhirët e furnizimit global mund të shkaktojë rritje të çmimeve. Kombet e varura nga importi i ushqimit duket se janë më të shqetësuarit për mungesat e mallrave bujqësore pasi numri i infeksioneve vazhdon të rritet. Për shembull, Egjipti, importuesi më i madh i grurit globalisht, rriti blerjet me pothuajse 40 përqind nga viti në vit midis korrikut dhe gushtit. Zyrtarët vendas më herët i thanë Reuters se Kajro dëshiron të ketë “të mira thelbësore” të mjaftueshme për jo më pak se gjashtë muaj, si një masë paraprake në rast izolimi.

Shumica e furnizimeve me grurë të Egjiptit vijnë nga Rusia, e cila prezantoi një kuotë të eksportit të grurit në gjysmën e parë të këtij viti për të mbrojtur tregun e saj të brendshëm. Masa u konsiderua alarmante pas pasigurisë së koronavirusit, por analistët thanë se bota nuk do të mbetet pa grurë rus pasi mund të gjenden furnitorë alternativë. Jordania gjithashtu ka rritur blerjet e grurit. Sipas një raporti të Bloomberg, rezervat e grurit në vend arritën një rekord 1.35 milion tonë. Ndërsa kjo është e mjaftueshme për të mbuluar nevojat e vendit për një vit e gjysmë, qeveria po shqyrton shtimin akoma më shumë të ushqimit në rezervat e saj strategjike për të ardhmen.

LEXO: Familjet shqiptare shpenzuan më pak për ushqime në 2019

Në fillim të këtij viti, Emiratet e Bashkuara Arabe importuan 4,500 lopë nga Uruguai për të njëjtën arsye. Shteti deklaroi tha se ishte vetëm dërgesa e parë e tillë dhe ishin të vendosur të vazhdonin edhe në të ardhmen. “Covid-19 ka detyruar konsumatorët të kalojnë nga menaxhimi i inventarit në kohë në një qasje më konservatore”, thanë analistët e Bankës së Amerikës, cituar nga Bloomberg. “Rezultati është që konsumatorët po mbajnë më shumë inventar si një masë paraprake kundër ndërprerjeve të furnizimit në të ardhmen.”

Hapa të ngjashëm u ndërmorën nga Maroku dhe Pakistani. Megjithatë, analistët vunë në dukje se disa nga importet e rritura vijnë nga dëshira e kombeve për të blerë mallra paraprakisht për të shmangur pagesën më vonë. Blerjet e gjera të kombinuara me faktorë të tjerë, duke përfshirë kërkesën e fortë nga Kina, e cila është përballur në të kaluarën me përmbytje dhe mot të keq, tashmë kanë rritur çmimet.

RT

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale