Franca gjobit Google, ka abuzuar me fuqinë e saj të reklamave - Business Magazine Albania

Franca gjobit Google, ka abuzuar me fuqinë e saj të reklamave

reklamat

Google është gjobitur 220 milionë € nga rregullatorët francezë të konkurrencës për abuzimin e dominimit të saj në tregun e reklamave në internet në një vend ku po përpiqet të ribalancojë marrëdhëniet midis gjigantëve të teknologjisë dhe botuesve dixhitalë.

Marrëveshja me autoritetin francez të konkurrencës, i cili zbuloi se Google favorizoi padrejtësisht mjetet e veta për blerjen dhe shitjen e reklamave në internet ndaj atyre të rivalëve, shënon herën e parë që kompania nga Silicon Valley ka rënë dakord të bëjë ndryshime në praktikat e saj si rezultat i hetimit .

Në një postim, Google tha se do të bënte ndryshime në Ad Manager, platformën e tij të përdorur nga botuesit e mëdhenj dhe do të ndryshonte mënyrën se si funksiononte me shkëmbimin e tij AdX, ku hapësira për reklama në internet është në ankand. Rregullatori francez tha që Ad Manager ndau informacione mbi çmimet për rivalët për t’i dhënë AdX një avantazh mbi platformat e tjera të ankandit.

“Ne kemi rënë dakord për një sërë angazhimesh për ta bërë më të lehtë për botuesit që të përdorin të dhënat dhe të përdorin mjetet tona me teknologji të tjera reklamash”, tha Google, i cili nuk synon të apelojë kundër vendimit. “Ne do të testojmë dhe zhvillojmë këto ndryshime gjatë muajve të ardhshëm para se t’i nxjerrim ato më gjerësisht, duke përfshirë disa globalisht.”

Lexoni: Amazon, Google, Facebook nën shënjestër: Ministrat e G7-s arrijnë marrëveshje historike për taksën ndaj korporatave

Rregullatori francez tha se vendimi i tij mund të hapte rrugën për botuesit që ndiheshin të pafavorshëm për të kërkuar dëmshpërblim nga Google.

Çështja filloi me një ankesë në 2019 nga News Corp – botues i Times, Sun dhe Wall Street Journal, gazeta franceze Le Figaro dhe Groupe Rossel e Belgjikës. Le Figaro u tërhoq nga çështja në nëntor të vitit të kaluar.

Në shkurt, News Corp arriti një marrëveshje globale për lajmet me Google.

“Ne nuk kemi qenë të përfshirë në çështjen e Francës që kur kemi nënshkruar marrëveshjen tonë me Google në Shkurt,” tha një zëdhënës i News Corp. “Por mbetemi të kënaqur nga përparimi i partneritetit tonë global dhe shpresojmë që të kemi një marrëdhënie të gjatë dhe të frytshme në vitet në vazhdim.”

Ministri francez i Financave, Bruno Le Maire, e mirëpriti vendimin, i cili mund të ndihmojë në ribalancimin e fuqisë që kanë gjigantët e teknologjisë në reklamat.

“Praktikat e vendosura nga Google për të favorizuar teknologjitë e veta të reklamimit kanë prekur grupet e shtypit, modeli i biznesit i të cilave varet shumë nga të ardhurat e reklamave,” tha ai. “Këto janë praktika serioze dhe ato janë sanksionuar në mënyrë të drejtë.”

Google ka një histori të shkeljes së rregullave europiane të reklamimit. Në 2019, kompania u gjobit me 1.5 miliardë euro nga BE për bllokimin e reklamuesve rivalë të kërkimit në internet. Në vitin 2018, autoriteti i konkurrencës së BE gjobiti kompaninë me një rekord prej 4.3 miliardë eurosh për përdorimin e sistemit të saj operativ Android për të bllokuar rivalët. Një vit më parë, Google mori një gjobë prej 2.4 miliardë eurosh që pengonte shfaqjen e faqeve krahasuese të blerjeve në internet.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0