Forumi Ekonomik Botëror zbulon se 95% e sulmeve kibernetike shkaktohen prej gabimeve njerëzore - Business Magazine Albania

Forumi Ekonomik Botëror zbulon se 95% e sulmeve kibernetike shkaktohen prej gabimeve njerëzore

Me mbi 2000 sulme kibernetike që godasin internetin në ditë, bizneset dhe përdoruesit individualë kërkojnë mënyra më efikase për t’u mbrojtur në internet. Por të gjitha mjetet e zakonshme mund të rezultojnë jo aq efektive pasi 95% e të gjitha çështjeve të sigurisë kibernetike bazën e kanë tek gabimi njerëzor, sipas Forumit Ekonomik Botëror.

Forumi Ekonomik Botëror publikoi Raportin e tij vjetor të Rrezikut Global duke anketuar 1000 ekspertë, duke theksuar boshllëqet në industri dhe dobësitë e zakonshme.

Sipas raportit, zhvendosja masive drejt dixhitalizimit u përshpejtua më tej nga pandemia COVID-19, e cila rezultoi në rreziqe të larta kibernetike. Trendi do të vazhdojë, me jetën tonë duke u bërë edhe më e varur nga makineritë ndërsa shoqëria jonë lëviz drejt teknologjisë blockchain, metaverse dhe realitetit virtual. Ndërsa këto zhvillime paraqesin shumë rreziqe sigurie, ato gjithashtu hapin dyert për një bollëk mundësish dhe industri të rimenduara, siç është arti në formën e NFT-ve.

Kriminelët kibernetikë janë gjithashtu të etur për të përfituar nga hapësira dixhitale e rishpikur. Si e tillë, në vitin 2020, 406.34 milionë dollarë në kripto u dorëzuan në adresat e ransomëare, nga 92.94 dollarë në 2019 dhe 27.3 dollarë në 2018. Industria kriminale po lulëzon, duke theksuar nevojën për më shumë profesionistë të sigurisë kibernetike. Aktualisht ka mungesë të tyre, ku nevojiten 3 milionë specialistë në nivel global.

Lexo edhe: Forumi Ekonomik Botëror publikon raportin! 5 risqet që cënojnë Shqipërinë

Dobësi të reja dhe skenarë të pazakontë

Ndërsa dobësitë kanë ekzistuar gjithmonë, shpejtësia e paparë me të cilën ato shfrytëzohen është shqetësuese.

Në të njëjtën kohë, sulmet po bëhen gjithnjë e më armiqësore. WEF sugjeron se bandat e ransomëare po përdorin taktika më të pamëshirshme dhe po synojnë viktima më të cenueshme, duke përfshirë spitalet. Rrezet e sulmit janë zgjeruar gjithashtu, me më shumë mjete që janë në dispozicion të aktorëve të kërcënimit.

“Ka shqetësime se llogaritja kuantike mund të jetë mjaft e fuqishme për të thyer çelësat e enkriptimit – gjë që paraqet një rrezik të konsiderueshëm sigurie për shkak të ndjeshmërisë dhe kritikës së të dhënave financiare, personale dhe të tjera të mbrojtura nga këta çelësa”, thuhet në raport.

Këto sulme ka të ngjarë të intensifikohen për shkak të rritjes së tregtisë dixhitale në metaverse, me ËEF që parashikon që ajo të arrijë mbi 800 miliardë dollarë deri në vitin 2024. Përveç kësaj, taktika të mashtrimit do të zbatohen më shpesh kundër institucioneve të ndryshme, si bankat dhe shëndetësia, ndërsa deepfakes do të përhapet me një ritëm më të shpejtë. E gjithë kjo do të krijojë tensione shtesë dhe do të mbjellë farat e mosbesimit brenda shoqërive.

Lexo edhe: 2022- viti kur më shumë se kurrë do “luftohet” për të mbrojtur të dhënat. Hakerat kanë perfeksionuar metodat

Bizneset, nga ana tjetër, e gjejnë veten përballë një realiteti ku 95% e të gjitha incidenteve ndodhin për shkak të gabimit njerëzor, me 43% të shkeljeve që i atribuohen kërcënimeve të brendshme. ËEF argumenton se kjo mund të çojë në segmentimin e mëtejshëm të sistemeve dixhitale, bllokimin e informacionit të ndjeshëm, dhe kështu – operacione më pak efikase.

Zbutja dhe potenciali për një të ardhme të sigurt dixhitale

Ndërsa parashikimet ekzistuese mund të duken mjaft të zymta, ka gjëra në të cilat duhet të fokusohemi për të forcuar mbrojtjen tonë.

“Iniciativat duhet të fokusohen në teknologjitë në zhvillim, të tilla si blockchain, kuantike dhe inteligjencë artificiale, si dhe mënyrat e shkëmbimit dixhital që ato lehtësojnë, si metaverset”, sugjeron raporti.

Lexo edhe: Rrjedhja e të dhënave, eksperti : “Të trajnohen punonjësit dhe të rriten procedurat e sigurisë. Digjitalizimi kërkon shumë fonde”

WEF gjithashtu bën thirrje për bashkëpunim më të ngushtë midis organizatave dhe institucioneve për të krijuar një qëndrueshmëri më të madhe kibernetike. Përmirësimi i liderëve të sigurisë kibernetike, si dhe ndërtimi i teknologjisë së besueshme janë thelbësore për të çuar përpara industrinë e sigurisë kibernetike.

Në fund të fundit, dixhitalizimi i botës dhe përparimi i arritur nga njerëzimi deri tani mund të bëhet ose arritja jonë më e madhe ose dënimi ynë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0