Forumi Ekonomik Botëror 2022: Nga konflikti i Ukrainës tek ndryshimet klimatike, ja çfarë ndodhi në Davos - Business Magazine Albania

Forumi Ekonomik Botëror 2022: Nga konflikti i Ukrainës tek ndryshimet klimatike, ja çfarë ndodhi në Davos

Takimi Vjetor i Forumit Ekonomik Botëror mblodhi mbi 2,500 liderë globalë, duke folur dhe diskutuar mbi tema që mbulojnë luftën Rusi-Ukrainë, ndryshimet klimatike, krizën ushqimore, tregtinë, globalizimin dhe më shumë. 

India ishte në qendër të shumë dialogëve mbi çështjet në zhvillim, duke filluar nga teknologjitë e kriptove deri te ndryshimet klimatike. Më shumë se njëqind delegatë indianë që përfshinin CEO, themelues të unicorn dhe udhëheqës politikë ishin në Davos. 

“Për sa u përket numrave dhe veçanërisht kur bëhet fjalë për qeverinë, ne kemi shifra rekord nga India,” tha Sriram Gutta, kreu i agjendës së Indisë në Forum. “Ne aktualisht punojmë me shumë shtete në nisma të ndryshme, duke përfshirë inovacionin ushqimor dhe teknologjinë bujqësore, prodhimin e avancuar, dronët dhe automjetet elektrike, ndër të tjera.” 

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) lançoi të hënën kapitullin e Indisë të Aleancës së Drejtuesve të Veprimit për Klimën për të rritur veprimet e Indisë për klimën dhe përpjekjet për dekarbonizimin. 

Ja çfarë ndodhi në Davos: 

Lufta Rusi-Ukrainë 

Me seanca të panumërta për ndikimin e vazhdueshëm të pushtimit rus, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy dhe Ministrja e Jashtme Dmytro Kuleba falënderuan komunitetin ndërkombëtar për mbështetjen e tyre. 

Zelenskyy bëri thirrje për “sanksione maksimale” ndaj Rusisë, duke përfshirë një ndalim të të gjitha bankave ruse, një embargo ruse të naftës dhe ndalimin e të gjithë tregtisë me Rusinë. 

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, bënë thirrje për vazhdimësi të unitetit. 

“Kjo nuk është një çështje e mbijetesës së Ukrainës. Nuk ka të bëjë me Evropën. Ka të bëjë me të gjithë komunitetin global. Ukraina duhet ta fitojë këtë luftë dhe agresioni i Putinit duhet të kundërshtohet dhe ne do të bëjmë gjithçka për ta siguruar këtë,” tha presidenti i BQE. 

Mesazhi i kancelarit gjerman Olaf Scholz? Ne nuk mund të lejojmë që Rusia të fitojë këtë luftë. 

Lexoni: Davos 2022: Çfarë duhet pritur nga takimi më i rëndësishëm i Forumit Ekonomik Botëror në 50 vjet

Kriza e ushqimit dhe energjisë 

Siguria ushqimore dhe energjetike dhe dy krizat e lidhura me luftën në Ukrainë ishin gjithashtu në krye të axhendës këtë vit. 

Duke folur në Ditën 1 të Takimit Vjetor, Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Fatih Birol tha se, ishte kriza e parë e vërtetë globale e energjisë, ndërsa të mërkurën Dmytro Kuleba paralajmëroi se Ukraina do të përballet me një krizë ushqimore shumëvjeçare nëse gjërat nuk ndryshojnë. 

Duke iu drejtuar ngjarjes “India në 75: Perspektiva Strategjike”, ministri i Tregtisë Piyush Goyal tha se edhe pse sfidat vazhdojnë të mbeten në frontin ekonomik, qeveria indiane është e ndërgjegjshme për të ecur përpara dhe është e vetëdijshme se në çfarë të fokusohet. 

Ndryshimi i klimës 

E lidhur me energjinë është mjedisi dhe klima gjithnjë në ndryshim, por Birol tha se bota nuk duhet të ketë nevojë të zgjedhë midis një krize klimatike dhe asaj energjitike. 

I dërguari i posaçëm presidencial i SHBA-së për Klimën, John Kerry nisi Koalicionin First Movers, një iniciativë globale që synon dekarbonizimin e industrisë së rëndë dhe sektorëve të transportit në distanca të gjata përgjegjëse për 30 përqind të emetimeve globale. 

Kina është zotuar të mbjellë dhe të ruajë 70 miliardë pemë deri në vitin 2030, duke iu përgjigjur nismës WEF1t.org. 

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde theksoi rolin vendimtar që duhet të luajë sektori privat dhe tha se është e rëndësishme që drejtuesit e biznesit dhe industrisë të përmbushin angazhimet e Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane. 

Ekonomia 

Gjatë pesë ditëve, ekspertët diskutuan ndikimin e luftës në ekonominë globale. Gita Gopinath e FMN tha se lufta kishte qenë një ‘pengesë e madhe’ për rimëkëmbjen nga pandemia Covid-19. 

Gopinath tha se ekonomitë e përparuara do të kthehen në rrugën e duhur deri në vitin 2024, por ekonomitë në zhvillim do të jenë 5 përqind më poshtë se ku do të kishin qenë ndryshe. 

Panelistët diskutuan se rimëkëmbja nga kriza Covid-19 ka qenë thellësisht e pabarabartë brenda dhe midis vendeve, në varësi të aksesit të tyre në burimet fiskale dhe vaksinat. 

Për sa i përket shëndetit 

Ndikimi i vazhdueshëm i pandemisë Covid-19 ishte qendror për shumë diskutime dhe u zhvilluan gjithashtu diskutime për përgatitjen për pandeminë e ardhshme, shëndetin mendor dhe barazinë shëndetësore. 

Pfizer ka njoftuar se do të furnizojë të gjitha medikamentet dhe vaksinat e saj aktuale dhe të ardhshme të mbrojtura me patentë mbi një bazë jofitimprurëse në 45 vende me të ardhura më të ulëta dhe po flet me prodhuesit e tjerë të mëdhenj të barnave për hapa të ngjashëm. 

Duke iu drejtuar një sesioni mbi ‘Mbylljen e hendekut të vaksinave’, Ministri i Shëndetësisë Mansukh Mandaviya dha gjithashtu mbështetjen për Afrikën në rritjen e aftësisë kërkimore dhe zhvillimit të vendeve afrikane për kundërmasat mjekësore. 

/business-standard

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0