Davos 2022: Çfarë duhet pritur nga takimi më i rëndësishëm i Forumit Ekonomik Botëror në 50 vjet  - Business Magazine Albania

Davos 2022: Çfarë duhet pritur nga takimi më i rëndësishëm i Forumit Ekonomik Botëror në 50 vjet 

Davos 2022

Duke iu shmangur skenave tipike alpine me dëborë që zakonisht formojnë sfondin e takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, delegatët dhe vizitorët në ngjarjen e 2022-ës në vend të kësaj u pritën nga peizazhe të gjelbërta malore dhe rrezet e diellit të ngrohtë. 

WEF 2022 mblidhet në pranverë dhe jo në janar – kur mbahet tradicionalisht – për herë të parë, pasi është shtyrë në shumë raste nga COVID-19. 

Krahas risisë që sjell ndryshimi i sezonit, WEF po mblidhet në një moment vendimtar. 

Në historinë e saj 50-vjeçare, WEF nuk është përballur kurrë me çështje të tilla të paprecedentë globale, si tani në vitin 2022. Teksa bota po rimëkëmbet nga një pandemi globale, po përpiqet të frenojë ndikimin shkatërrues të krizës klimatike dhe po kalon një stuhi gjeopolitike pas pushtimit të Ukrainës. 

“Davos do të jetë ndryshe, por jo kryesisht për shkak të mungesës së borës, por për shkak të mungesës së bashkëpunimit global për të zgjidhur këto sfida,” tha Børge Brende, President i WEF, në një konferencë. 

“Sfidat globale kanë nevojë për zgjidhje globale dhe ne nuk po i shohim këto zgjidhje globale dhe këtu duhet të ngulmojmë në Davos”. 

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë 

Lufta në Ukrainë do të thotë se Davos do të duket pak më ndryshe këtë vit. Organizatorët, për shembull, kanë zgjedhur të mos bëjnë një ftesë për kompanitë ose përfaqësuesit rusë në dritën e sanksioneve të vendosura ndaj regjimit të Vladimir Putin. 

“Zoti Putin filloi luftën dhe ai mund ta përfundojë atë”, tha Brende. “Duke pranuar sërish atë që ai ka pranuar në të kaluarën: integritetin territorial të Ukrainës”. 

Mungesa e Rusisë në një nga takimet më të rëndësishme dhe ekskluzive të elitës globale ka lënë një vakum të dukshëm që po mbushet në mënyra të papritura. 

Shtëpia e zbrazët e Rusisë, e cila ka qenë baza për delegacionin rus në këtë ngjarje prej vitesh, tani është marrë nga një fondacion ukrainas dhe është ripagëzuar “Shtëpia Ruse e Krimeve të Luftës”. 

Vendi, i cili do të kishte pritur ngjarje dhe takime me delegatët rusë, tani do të presë një ekspozitë që dokumenton krimet e dyshuara të luftës të kryera nga trupat ruse. 

Delegatët ukrainas do të marrin pjesë shumë në programin e ngjarjes këtë vit, me Presidentin Volodymyr Zelenskyy që do t’i drejtohet ngjarjes përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë. Në Davos pritet të jetë personalisht edhe kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko. 

Përkeqësimi i krizës klimatike 

Kriza klimatike është gjithmonë një nga pikat kryesore të bisedimeve në WEF dhe kjo nuk ndryshon as këtë viti. 

Gjithmonë ka një reagim të konsiderueshëm kundër organizatorëve, me faktin se kaq shumë pjesëmarrës mbërrijnë në Davos me anë të avionit privat, duke njollosur eko-kredencialet e ngjarjes. 

Greenpeace dhe OJF-të e tjera mjedisore kanë gjithmonë një prani në këtë ngjarje dhe në vitin 2019, aktivistja adoleshente e klimës Greta Thunberg, në mënyrë të veçantë mbajti protestën e saj javore për klimën me të rinjtë vendas. 

Në ditët para ngjarjes së vitit 2022, aktivistët e klimës organizuan një protestë kundër WEF në rrugët e Zyrihut. 

Megjithatë, këtë vit, klima nuk është më fokusi në dhomë. 

Vetëm gjatë vitit të kaluar, bota ka thyer disa piketa të zymta klimatike: shtatë vitet e fundit ishin më të nxehtat e regjistruara, me valë të nxehta ekstreme, të vërejtura në të gjithë Mesdheun dhe Amerikën perëndimore. Evropa Perëndimore përjetoi gjithashtu përmbytjet e saj më të këqija ndonjëherë, ndërsa reshjet u regjistruan për herë të parë në një stacion samiti. 

Lexo: Kjo është shifra e majme që përfituan bizneset shqiptare nga finalja e Conference League

COVID është ende vërdallë 

Për momentin, Europa e ka lënë pas pandeminë, pasi vendet në të gjithë kontinentin hapën dhe lehtësuan shumicën, nëse jo të gjitha kufizimet e tyre për COVID-19. 

Sidoqoftë, në Davos, koronavirusi është një prani e dukshme. Pjesëmarrësit, delegatët dhe mediat të gjithë duhet të ofrojnë dëshmi të vaksinimit, një PCR negative përpara mbërritjes dhe një test të dytë COVID-19 në vend. Pa këtë dokumentacion, ata nuk lejohen brenda perimetrit të sigurtë. 

Tani që sesioni i 2022 po takohet personalisht, diskutimet pa dyshim do të kthehen në gatishmërinë e njerëzimit për ngjarjet e ardhshme me njoftime të mundshme për barazinë e vaksinave dhe mënyrën më të mirë për të monitoruar potencialin për pandemitë e ardhshme. 

Rezistenca e ekonomisë globale ndaj një ngjarjeje të tillë do të jetë gjithashtu një temë e nxehtë për diskutim. 

/euronews.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0