Formula e çuditshme e martesës, që fshihet pas suksesit të Mark Zuckerberg - Business Magazine Albania

Formula e çuditshme e martesës, që fshihet pas suksesit të Mark Zuckerberg


E doni apo e urreni atë, është tejet e dukshme që CEO i Facebook, Mark Zuckerberg ka gjetur zgjidhjen për të arritur majat e suksesit të vërtetë.

Ndoshta ajo që e bën atë kaq të sjellshëm me njerëzit, është fakti se ai vetë është një i huaj. Nëpërmjet përqendrimit, punës së palodhur dhe vendosmërisë, ai arriti të bëhej një ndër njerëzit më të pasur dhe më të fuqishëm në botë. Tashmë, kompania e tij supozohet të kthehet në infrastrukturën e planetit.

Lexoni: Kush janë 10 njerëzit më të pasur në botë?

Ndërkohë që ai tregohet me gisht si i “i vetmuari”, në fakt sekreti i vërtetë i suksesit të tij është e kundërta e kësaj. Zuckerberg është një lojtar dhe suksesi i tij shtrihet nën influencën që ai ka mbi komunitetin e njerëzve që e rrethojnë atë.

Në Facebook, ai ka krijuar një “skuadër zhvillimi”, e cila në vetvete ka nisur aktivitetin e saj nga një pakicë shumë e vogël dhe më pas është shndërruar në një skuadër me qindra njerëz, e cila themelon strategji për sektorë të ndryshëm të kompanisë. Ata kanë metoda matëse tepër strikte, të cilat i përdorin për të përcaktuar nivelin e suksesit të tyre.

Në shtëpi, Zuckerberg ka besim të plotë tek gruaja e tij Priscilla Chan, e cila sipas Markut e mban atë me këmbë në tokë. Kur ata filluan të dilnin bashkë, ashtu siç thuhet nga shumica e njerëzve, ajo insistonte që ato të kalonin 100 minuta vetëm me njëri-tjetrin brenda javës dhe të dilnin për darkë jashtë, një herë në javë. Pas 15 vitesh ky ritual ende vazhdon të jetë i njëjtë.

Kohët e fundit, Zuckerberg i ka forcuar impenjimet e tij në komunitet, me lëshimin e një deklarate filozofike, duke shpalosur në të dëshirat e tij për të ardhmen e Facebook-ut dhe të botës. Vetë fjalët e tij tregojnë sesa shumë beson ai në pushtetin që njerëzit mund t’i sjellin njëri-tjetrit.

Lexoni: Cili është plani ambicioz i Mark Zuckerberg për Facebook në 10-vjeçarin e ardhshëm?

Pra, çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit e sotëm nga shembulli i Zuckerberg?

Punoni në grup

Ashtu siç Zuckerberg ka thënë: “ne jemi më mirë të bashkuar”. Një person i vetëm nuk mund të ndërtojë një kompani e cila ka fuqinë të ndryshojë botën. Në deklaratën e tij, Zuckerberg shpreh shqetësimin dhe hidhërimin e tij për mungesën e organizatave.“Skuadra e tij e zhvillimit” operon me brainstorming të vazhdueshme duke i përmirësuar ato dita-ditës.

Dilni për darkë

Ka shumë studime të cilat mbështesin faktin se takimet në darkë (qoftë me një partner romantik apo qoftë me shokët) janë më frytdhënëse për të menaxhuar stresin dhe për të ruajtur balancën mes jetës personale dhe punës. Nëse CEO dhe babai i Facebook-ut arrin të gjejë kohë edhe në ditët e tij me intensive në Facebook, ju duhet të reflektoni mbi rëndësinë e kësaj të vërtete.

Lexoni: 23 Librat që sipas Mark Zuckerberg të gjithë duhet t’i lexojnë

Pëlqe dhe Ndaj

Për të kuptuar realisht sekretin e suksesit të Zuckerbergut, gjithçka ju duhet të bëni, është që për një moment të mendoni sa i lidhur jeni me njerëzit që nuk i shihni çdo ditë. Herës tjetër që do të pëlqeni dhe ndani statusin e dikujt, ndaloni për një moment dhe shkëmbeni mesazhe me të nëpërmjet internetit.

Pavarësisht se jo të gjithë ne do të ndërtojmë një kompani që ndryshon botën, apo të bëjmë histori si Mark Zuckerberg, ka shumë gjëra që mund t’i mësojmë nga ai përsa i përket kuptimit të vizionit për një komunitet global.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0