Ford dhe Rivian anullojnë planin për të zhvilluar së bashku një makinë elektrike - Business Magazine Albania

Ford dhe Rivian anullojnë planin për të zhvilluar së bashku një makinë elektrike

Ford dhe Rivian

Ford dhe Rivian kanë braktisur një plan që kishin për të zhvilluar së bashku një makinë elektrike. Në një intervistë me Automotive News, CEO i Ford, Jim Farley tha se prodhuesi i automjeteve do të shkojë i vetëm pasi synon të prodhojë 600,000 automjete në vit deri në fund të 2023.

Kur kompania investoi 500 milionë dollarë në Rivian në vitin 2019, të dy thanë se do të punonin së bashku për të prodhuar një makinë elektrike të markës Ford që përmban motorin “skateboard” të startup-it. Në fillim të vitit 2020, të dy, duke përmendur pandeminë, anulluan krijimin e një makine elektrike të markës Lincoln. Në atë kohë, ata thanë se ende planifikonin të vazhdonin me një “makinë alternative” të bazuar në teknologjinë e Rivian. Tani, as ai projekt nuk do të shkojë përpara.

Lexoni: Kompania boshnjake shkrin Ford dhe Tesla në një makinë të vetme

“Tani për tani, ne kemi besim në aftësinë tonë për të fituar në hapësirën elektrike,” tha Farley për Automotive News. “Kur e krahasoni sot me kohën kur ne fillimisht e bëmë atë investim, ka ndryshuar shumë: për aftësinë tonë, për drejtimin e markës në të dyja rastet, dhe tani është më e sigurtë për ne se çfarë duhet të bëjmë.”

Sipas Farley, një pjesë e arsyes pse Ford dhe Rivian vendosën të mos ecin përpara me projektin është kompleksiteti i lidhjes së harduerit dhe softuerit së bashku. Kompanitë thonë se vendimi nuk ka ndikuar në marrëdhëniet e tyre.

“Ndërsa Ford ka rritur strategjinë për EV dhe kërkesa për automjetet Rivian është rritur, ne kemi vendosur reciprokisht të fokusohemi në projektet dhe dërgesat tona,” tha një zëdhënës i Rivian për Engadget. “Marrëdhënia jonë me Ford është një pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë dhe Ford mbetet një investitor dhe aleat në rrugën tonë të përbashkët drejt një të ardhmeje të elektrizuar.”

/engadget

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0