"Fondit të Inovacionit 2017'', ja cilat janë kompanitë fituese - Business Magazine Albania

“Fondit të Inovacionit 2017”, ja cilat janë kompanitë fituese


Një nga objektivat kryesore të Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) është dhe rritja e kapaciteteve inovatore të ndërmarrjeve të vogla e të mesme. Për këtë shërben dhe Fondi i Inovacionit, i cili menaxhohet nga AIDA.

Në datën 26.04.2017, ditën e Mërkurë ora 13.00, u mblodh Komisioni i Aprovimit të Grantit (KAG), i cili shqyrtoi dosjet aplikuese të paraqitura pranë departamentit BRIC të AIDA-s.

Nga 5 kompanitë aplikuese që u shqyrtuan në komision, bazuar në VKM me nr. 406, datë 13.05.2015 dhe kriteret e rregullores së Fondit të Inovacionit, Komisioni KAG miratoi të gjitha dosjet. Projektet me të cilat kompanitë u përzgjodhën fituese përfshijnë auditim të teknologjisë dhe inovacionit.

Kompanitë fituese të Fondit të Inovacionit  janë si më poshtë:

Nr.

Emri i kompanisë 

Qarku Sektori

1

INTERPLASTPIPES shpk Shkodër Materiale Plastike

2

LAURUS shpk Shkodër Tekstil

3

Jaho Krasniqi PF Tiranë (Bashkia Kavajë) Përpunim duralumini PVC dhe druri

4

ERBI 2006 shpk Korçë Prodhim duralumini PVC

5

Elvis Demaj PF Shkodër Prodhim dhe përpunim duralumini

burimi: aida.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0