Fondi i BE, 320 mln euro per ligjet, asnje cent per sektorin e energjise - Business Magazine Albania

Fondi i BE, 320 mln euro per ligjet, asnje cent per sektorin e energjise


Tirane-Komisioni Europian ka detajuar permes nje dokumenti se ku do te shkojne 649.5 milione eurot qe i jane akorduar vendit tone nga 2014 deri ne vitin 2020 ne kuader te programit IPA II.
Nga 11 miliarde eurot e percaktuara per Ballkanin dhe Turqine, Shqiperia perfiton 649.5 milione euro dhe pothuajse gjysma e tyre shkon per reformat ne fushen e sundimit te ligjit, demokracine e mireqeverisjen dhe respektimin e te drejtave themelore te njeriut.
Nga 320 milione euro per kete sektor, 223 prej tyre shkojne per reformat per demokraci dhe mireqeverisje dhe 97 milione euro te tjera per sundimin e ligjit dhe respektimin e te drejtave themelore te njeriut.
Me pas vjen zhvillimi social-ekonomik me 168 mln euro e ndare ne 56 milione per transportin dhe 44 per konkurueshmerine dhe inovacionin, ndersa ne kete ze nuk eshte parashikuar asnje fond per energjetiken edhe pse eshte nje sektor me mjaft probleme dhe veshtiresi dhe dokumenti qe shoqeron ndarjen e fondeve nga ana e Komisionit Europian nenvizon “nevojen per investime ne energji por edhe ne infrastrukture”.
Per punesimin, politikat sociale, edukimin, dhe promovimin e barazise gjinore e burimet njerezore jane akorduar 69 milione euro dhe pjesa me e madhe shkon per zhvillimin bujqesor me 92 milione euro.
Por ndersa behet publik fondi i ndare ne sektoret e veçanta, Komisioni Europian kujton se perfitimi i tyre kushtezohet nga arritja e 62 rezultateve konkrete per objektivat e secilit sektor, bazuar tek raportet e INSTAT, EUROSTAT, Bankes Boterore si dhe raport-progreset vjetore te Komisionit.
Faktoret qe riskojne arritjen e objektivave per secilin sektor jane burimet e pamjaftueshme njerezore dhe financiare, por edhe korrupsioni, informaliteti dhe klima jo e mire politike.
Ne programin “IPA I” qe u shtri ne vitet 2007-2013, BE ofroi 532.4 milione euro per Shqiperine.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0