Fizioterapisti shqiptar që hyri në histori, është i pari nga Ballkani


 “Thjesht relaksohu dhe ki besim te fizioterapisti yt”, është motoja e 33 vjeçarit Burim Gjinovci nga Prishtina. Ai ka 12 vite që merret me fizioterapi.

Nga viti 2008, pas përfundimit të studimeve, Burimi ka filluar të punojë si fizioterapeut në një kamp ushtarak të KFOR-it, ku thotë se ka përjetuar një përvojë mjaft të mirë dhe motivuese për ngritje profesionale në të ardhmen.

Në vitin 2014 ka vijuar studimet e specializuara në fushën e Fizioterapisë Manipulative, sipas konceptit australian Maitland (një koncept i njohur ndërkombëtar) dhe i standardizuar për trajtimin e sëmundjeve të boshtit kurrizor dhe nyjeve periferike.

 Është i vetmi fizioterapist në Kosovë për këtë trajtim

Burimi është fizioterapisti i vetëm në Kosovë që merret me trajtimin e boshtit kurrizor, sipas principeve të konceptit australian Maitland.

Nga viti 2018 Burimi merret ekskluzivisht me trajtimin e boshtit kurrizor sipas principeve të konceptit Maitland. Pacientët që kontrollohen të Burimi janë të natyrës multi-faktoriale. Ka pacientë që vuajnë nga dhimbje të thjeshta të boshtit kurrizor, deri te ata me gjendje të avancuara.

Ai tregon se nga u vinë kosovarëve problemet me shpinën

“Duke filluar prej pasivitetit, përdorimi i tepërt i kompjuterit, mungesa e aktivititetit fizik, shfrytëzimi i veturave, të gjitha këto ndikojnë negativisht në shfaqjen e simptomës apo prezantimit të dhimbjes, qoftë në qafë, në bel apo në pjesën e kurrizit”.

Burimi ka 8 vite shkollim dhe disa vjet përvojë pune

Karriera e tij, duke përfshirë edhe kohën e studimit akademik përbëhet prej 8 vitesh. Burimi ka arritur të kualifikohet edhe si mjek ndërkombëtar dhe muajin e kaluar është pranuar në Asosiacionin Ndërkombëtar, sipas Maitland, IMTA.

Kjo punë i ka sjellë një sukses të madh

Asosiaconi Ndërkombëtar sipas IMTA-së është themeluar në vitet ’80, ndërsa tani në Europë numërohen diku rreth 29 trajnerë ndërkombëtarë sipas Maitland. Pas përfundimit të specializimeve, për shkak të sukseseve të treguara, Burimi ka arritur të kualifikohet si kandidat.

Është një arritje shumë e madhe individuale por njëkohësisht i hap rrugë edhe Kosovës edhe vendeve në rajon sepse është i pari në Ballkan që ka arritur të kualifikohet për trajner ndërkombëtar në fushën e fizioterapisë, sipas Maitland.

“Është kënaqësi dhe unike si kosovar, të arrij në mesin e një grupi shumë të ngushtë prej 29 vetash dhe në një të ardhme të afërt të mund të kualifikohem edhe si trajner ndërkombëtar”, tha ai.

/Reporteri.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale