Fiskalizimi, sugjerohet që deklarimet të vijojnë si një pjesën e parë të vitit - Business Magazine Albania

Fiskalizimi, sugjerohet që deklarimet të vijojnë si një pjesën e parë të vitit

Fiskalizimi

Fiskalizimi është një proces që tashmë ka marrë formën e tij në këndvështrimin e kompanive të angazhuara në këtë fushë . Por, përfaqësues të disa kompanive vlerësojë se do të ishte një zgjidhje e mirë që deklarimet të vijonin si gjatë 6 mujorit të parë të këtij viti edhe për pjesën e mbetur të vitit. Ne kemi zhvilluar një intervistë me ERGENT BIRBO, SOFTWARE DEVELOPMENT TEAM LEAD pranë BNT.

Si ka ecur procesi i fiskalizimit në këndvështrimin tuaj?

Procesi i fiskalizimit gjatë vitit që lamë pas ka pasur vështirësitë dhe sfidat e veta: vështirësi të cilat i detyrohen situatës së shkaktuar nga pandemia dhe sfida që krijohen si pasoje ndryshimeve në legjislacion. BNT Electronics, bazuar te prezenca e saj e gjatë në tregun shqiptar, te tradita e akumuluar gjatë më shumë se dy dhjetëvjecarëve aktivitet dhe te eksperienca e stafit të saj të kualifikuar ia ka dalë me sukses të adoptohet në kushtet e reja, duke mbështetur në mënyrë të pakursyer klientët e saj dhe duke kontribuar në këtë mënyrë në formalizimin e ekonomisë shqiptare.
Për sa i përket procesit të fiskalizimit mund të themi se fiskalizimi i bizneseve të mëdha mund të konsiderohet në masë të madhe i përfunduar. Problemet, shfaqen më shumë te bizneset e vogla dhe të mesme. Kjo vjen kryesisht si pasojë e nevojës për të mirëkuptuar ligjin nga ana fiskale në të gjitha aspeketet e proceseve të punës, por dhe teknike nëpërmjet zgjidhjeve fiskale hardware dhe software.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0