Filloni javën me këto thënie motivuese - Business Magazine Albania

Filloni javën me këto thënie motivuese


“Reputacioni juaj është më i rëndësishëm sesa paratë tuaja dhe integriteti juaj është më i vlefshëm se karriera juaj.” – Ryan Freitas, Bashkëthemelues i About.me

“Vlera e një ideje qëndron në mënyrën e përdorimit të saj.” – Thomas Edison, bashkë-themelues i General Electric

Lexoni: Shprehje motivuese nga femrat e suksesshme në botë

“Nuk ka asgjë të keqe për të qëndruar të vegjël. Ju mund të bëni gjëra të mëdha me një ekip të vogël.” – Jason Fried, Themelues i 37signals

“Asgjë nuk funksionon më mirë sesa përmirësimi i produktit tuaj.” – Joel Spolsky, Bashkëthemeluesi i Stack Overflow

“Një sipërmarrës është dikush që ka një vizion dhe një dëshirë për të krijuar.” – David Karp, Themelues i Tumblr

“Mos luani lojëra që nuk i kuptoni, edhe nëse shihni shumë njerëz të tjerë që bëjnë para prej tyre.” – Tony Hsieh, themelues dhe CEO i Zappos

“Koha, këmbëngulja dhe dhjetë vjet përpjekje do t’ju bëjnë të dukeni sikur e keni arritur suksesin brenda natës.” – Biz Stone, Themelues i Twitter

“E vetmja gjë më e keqe sesa të fillosh diçka dhe të dështosh … është të mos fillosh asgjë.” – Seth Godin, Themelues i Squidoo

“Sekreti i punësimit të suksesshëm është ky: kërkoni për njerëz që duan të ndryshojnë botën.” – Marc Benioff, CEO i Salesforce

“Gjithmonë jepni më shumë se sa pritet prej jush.” – Larry Page, CoFounder i Google

Lexoni: Shprehjet më motivuese të të gjitha kohërave

“Mos e kufizoni veten. Shumë njerëz e kufizojnë veten në atë që mendojnë se mund të bëjnë. Ju mund të shkoni aq larg sa mendja juaj ju lejon. Atë çfarë besoni, ju mund ta arrini.” – Mary Kay Ash, Themeluesja e Mary Kay Cosmetics

“Mos merrni shumë këshilla. Shumica e njerëzve që kanë shumë këshilla për të dhënë përgjithësojnë gjithçka që ata bëjnë. Mos tej-analizoni gjithçka. Unë vetë kam qenë fajtor për problemet e mia. Vetëm ndërtojini gjërat dhe zbuloni nëse ato funksionojnë.” – Ben Silbermann, Themeluesi i Pinterest

burimi: business.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0