Filloni javën me këto thënie motivuese - Business Magazine Albania

Filloni javën me këto thënie motivuese


“Reputacioni juaj është më i rëndësishëm sesa paratë tuaja dhe integriteti juaj është më i vlefshëm se karriera juaj.” – Ryan Freitas, Bashkëthemelues i About.me

“Vlera e një ideje qëndron në mënyrën e përdorimit të saj.” – Thomas Edison, bashkë-themelues i General Electric

Lexoni: Shprehje motivuese nga femrat e suksesshme në botë

“Nuk ka asgjë të keqe për të qëndruar të vegjël. Ju mund të bëni gjëra të mëdha me një ekip të vogël.” – Jason Fried, Themelues i 37signals

“Asgjë nuk funksionon më mirë sesa përmirësimi i produktit tuaj.” – Joel Spolsky, Bashkëthemeluesi i Stack Overflow

“Një sipërmarrës është dikush që ka një vizion dhe një dëshirë për të krijuar.” – David Karp, Themelues i Tumblr

“Mos luani lojëra që nuk i kuptoni, edhe nëse shihni shumë njerëz të tjerë që bëjnë para prej tyre.” – Tony Hsieh, themelues dhe CEO i Zappos

“Koha, këmbëngulja dhe dhjetë vjet përpjekje do t’ju bëjnë të dukeni sikur e keni arritur suksesin brenda natës.” – Biz Stone, Themelues i Twitter

“E vetmja gjë më e keqe sesa të fillosh diçka dhe të dështosh … është të mos fillosh asgjë.” – Seth Godin, Themelues i Squidoo

“Sekreti i punësimit të suksesshëm është ky: kërkoni për njerëz që duan të ndryshojnë botën.” – Marc Benioff, CEO i Salesforce

“Gjithmonë jepni më shumë se sa pritet prej jush.” – Larry Page, CoFounder i Google

Lexoni: Shprehjet më motivuese të të gjitha kohërave

“Mos e kufizoni veten. Shumë njerëz e kufizojnë veten në atë që mendojnë se mund të bëjnë. Ju mund të shkoni aq larg sa mendja juaj ju lejon. Atë çfarë besoni, ju mund ta arrini.” – Mary Kay Ash, Themeluesja e Mary Kay Cosmetics

“Mos merrni shumë këshilla. Shumica e njerëzve që kanë shumë këshilla për të dhënë përgjithësojnë gjithçka që ata bëjnë. Mos tej-analizoni gjithçka. Unë vetë kam qenë fajtor për problemet e mia. Vetëm ndërtojini gjërat dhe zbuloni nëse ato funksionojnë.” – Ben Silbermann, Themeluesi i Pinterest

burimi: business.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0