Fëmijët që përdorin smartphone flenë më pak - Business Magazine Albania

Fëmijët që përdorin smartphone flenë më pak


Është gjithmonë edhe më i zakontë fenomeni i fëmijëve nën 3 vjeç që i shohim rëndom me smartphone në dorë, apo një tablet. Pikërisht, duke marrë shkas nga ky fenomen, kërkuesit kanë kryer një studim për “dozën” e përdorimit të këtyre aparaturave teknologjike.

Çdo orë përdorimi i një smartphone prej vogëlushëve është i barazvlefshëm me 15 minuta gjumë më pak gjatë natës. Studimi i Birkbeck, University of London, i publikuar në Scientific Reports, mori në pyetje 715 prindër që kishin fëmijë nën 3 vjec, dhe tek të cilët të vegjlit shpesh luanin me smartphone apo tablet. Ata u anketuan rreth cilësisë së gjumit të fëmijëve të tyre dhe orareve që vogëlushët kalonin duke fjetur gjatë natës.

Nga pyetësori u arrit në përfundimin se 75% e fëmijëve nën 3 vjeç kanë përdorur një ekran me prekje çdo ditë, ndërsa përqindja shkon në 51% tek fëmijët midisi 6 dhe 11 muajsh dhe 92% tek fëmijët midisi 25 dhe 36 muajsh.

Duhet të seleksionojmë, shpjegojnë studiuesit, pediatër të specializuar në sociologji. Sipas tyre, videot apo aplikacionet që mund t’u tregojmë të vegjëlve duhet të jenë të kushtëzuara nga materiali dhe kohëzgjatja e duhur dhe duhet të fokusohemi në një marrëdhënie interaktive prindër-fëmijë.

Përdorimi i një aparati smart nuk duhet të kalojë 15-20 minuta, për moshat shkollore, maksimumi 2 orë në ditë dhe mirë do ishte të ndahej me disa intervale kohore gjatë ditës.

/BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0