Fëmijët me inteligjencë të lartë kanë nevojë për ndihmë që të arrijnë potencialin e tyre të plotë, sipas një studimi - Business Magazine Albania

Fëmijët me inteligjencë të lartë kanë nevojë për ndihmë që të arrijnë potencialin e tyre të plotë, sipas një studimi


Filloni të ndiqni mijëra fëmijë të talentuar dhe ju do të mësoni shumë gjëra sesi të rrisni potencialin tuaj.

Një nga përfundimet më të mëdha: “Edhe fëmijët me IQ të nivelit gjenial kanë nevojë për mësues që t’i ndihmojnë të arrijnë potencialin e tyre të plotë.”

Nga studimi “Study of Mathematically Precocious Youth (SMPY )” i bërë me fëmijë të talentuar që nga fillimi i vitit 1971 dolën këto përfundime:

  • Këta fëmijë kanë një jetë të jashtëzakonshme

SMPY fillimisht testoi inteligjencën e fëmijëve duke përdorur SAT, provimet e hyrjes në universitet dhe teste të tjera të IQ. Studiuesit më vonë filluan të kërkonin faktorë shtesë si regjistrimi në kolegj dhe shtigje për karrierën e mëvonshme.

Ajo që ata zbuluan ishte se fëmijët më të talentuar vazhdonin të fitonin doktorata dhe diploma universitare. Shumica prej tyre janë në 5% e personave me të ardhura më të larta.

“Na pëlqen apo jo, këta njerëz me të vërtetë kontrollojnë shoqërinë tonë,” tha Jonathan Wai, një psikolog në Programin e Identifikimit të Talenteve të Universitetit Duke.

  • Fëmijët gjeni nuk marrin vëmendje të mjaftueshme

Problemi është se fëmijët gjeni shpesh marrin shumë pak vëmendje nga mësuesit e tyre, të cilët mbështesin fëmijët që tashmë kanë përmbushur potencialin e tyre.

Kur hulumtuesit SMPY panë se sa vëmendje u jepnin mësuesit këtyre fëmijëve të talentuar, ata zbuluan se shumica dërrmuese e kohës në klasa ishte shpenzuar për të ndihmuar nxënësit me arritje të ulëta.

SMPY sugjeron që mësuesit duhet të shmangin mësimin e një kurrikule të plotë dhe në vend të kësaj të përqëndrohen në përpjekjet më të mira për krijimin e planeve individuale të mësimit për studentët.

  • Kapërcimi i disa klasave njëherësh funksionon

Për të ndihmuar fëmijët të arrijnë potencialin e tyre, mësuesit dhe prindërit duhet të konsiderojnë të lëvizin një fëmijë të talentuar me vetëm një klasë, sugjeron SMPY.

Sipas saj këta fëmijë kishin 60% më shumë gjasa për të fituar patenta dhe doktorata – dhe më shumë se dy herë gjasa për të marrë doktoraturë në një fushë të lidhur me shkencën, teknologjinë, inxhinierinë ose matematikën.

  • Inteligjenca është shumë e ndryshme

Të jesh i zgjuar nuk do të thotë thjesht të kesh aftësi për të mësuar përmendsh fakte ose për të kujtuar emrat dhe datat. SMPY ka zbuluar në mënyrë të përsëritur, gjatë analizave të shumëfishta, se disa nga fëmijët më të mençur posedojnë një kapacitet të madh për arsyetimin hapësinor.

Këta fëmijë kanë një talent për sistemet e vizualizimit, të tilla si sistemi i qarkullimit njerëzor ose anatomia e një Honde.

  • Testet e standardizuara nuk janë gjithmonë humbje kohe

Testet e standardizuara – SAT midis të famshmëve prej tyre – nuk mund të matin çdo gjë që mësuesit dhe prindërit duhet të dinë për një fëmijë.

Por të dhënat e SMPY sugjerojnë që SAT dhe matësa të tjera të standardizuara të inteligjencës mbajnë një fuqi parashikuese.

Camilla Benbow, një nga studiueset e SMPY, tha se këto teste janë përdorur më së miri për të kuptuar se ku janë të mirë fëmijët në mënyrë që mësuesit të përqëndrojnë vëmendjen e tyre në fusha të ndryshme.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0