Fëmijët e pabindur bëjnë më shumë para kur të rriten - Business Magazine Albania

Fëmijët e pabindur bëjnë më shumë para kur të rriten


Një studim i ri ka dalë në përfundimin se sjellja në vogëli është një tregues i fortë i fitimeve monetare në të ardhmen.

Kështu prindërit që me zor i vënë në vijë fëmijët e tyre mund të marrin zemër nga ky studim. I pabinduri ndoshta do të rritet duke fituar më shumë se sa bashkëmoshatarët që sillen mirë, sygjeron një studim i ri i Development Psychology.

Kërkuesit, së bashku me Universitetet e Luksemburgut, Ilinois dhe Free University në Berlin ndoqën të dhënat rreth 745 njerëzve në Luksemburg nga mosha 12 deri në 52 dhe zbuluan se ata të cilët kundërshtuan autoritetin në vegjëli kishin tendëncën të kishin të ardhura më të larta në moshë madhore, raporton Quartz.

Në gjuhën shkencore, “Thyerja e rregullave dhe kundërshtimi i autoritetit prindëror ishte parashikuesi më i mirë jo-konjitiv i fitimit të të ardhurave të larta pas kontabilitetit për IQ, statusit  socio-ekonomik të prindërve dhe përmbushjes arsimore,” thotë studimi i cituar nga Sydney Morning Herald.

Studimi përputhet me përfundimet e deritanishme se fëmijët që kundërshtojnë autoritetin prindëror kanë tendencën të bëhen sipërmarrës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0