Fëmijët e pabindur bëjnë më shumë para kur të rriten - Business Magazine Albania

Fëmijët e pabindur bëjnë më shumë para kur të rriten


Një studim i ri ka dalë në përfundimin se sjellja në vogëli është një tregues i fortë i fitimeve monetare në të ardhmen.

Kështu prindërit që me zor i vënë në vijë fëmijët e tyre mund të marrin zemër nga ky studim. I pabinduri ndoshta do të rritet duke fituar më shumë se sa bashkëmoshatarët që sillen mirë, sygjeron një studim i ri i Development Psychology.

Kërkuesit, së bashku me Universitetet e Luksemburgut, Ilinois dhe Free University në Berlin ndoqën të dhënat rreth 745 njerëzve në Luksemburg nga mosha 12 deri në 52 dhe zbuluan se ata të cilët kundërshtuan autoritetin në vegjëli kishin tendëncën të kishin të ardhura më të larta në moshë madhore, raporton Quartz.

Në gjuhën shkencore, “Thyerja e rregullave dhe kundërshtimi i autoritetit prindëror ishte parashikuesi më i mirë jo-konjitiv i fitimit të të ardhurave të larta pas kontabilitetit për IQ, statusit  socio-ekonomik të prindërve dhe përmbushjes arsimore,” thotë studimi i cituar nga Sydney Morning Herald.

Studimi përputhet me përfundimet e deritanishme se fëmijët që kundërshtojnë autoritetin prindëror kanë tendencën të bëhen sipërmarrës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0