Facebook përballet me një gjobë marramendëse për skandalin me Cambridge Analytica

Facebook përballet me një gjobë marramendëse për skandalin me Cambridge Analytica


Një hetim nga Britania e Madhe po ndodhte së bashku me disa hetime nga qeveria amerikane për kompaninë e Facebook.

Facebook po përballet me një gjobë masive nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për dështimin për të mbrojtur informacionin e përdoruesve nga firma e të dhënave Cambridge Analytica.

Firma akuzohet për grumbullimin e miliona të dhënave të përdoruesve të Facebook pa pëlqimin e tyre.

Lexoni: Facebook, Cambridge Analytica dhe ana e errët e inteligjencës emocionale

Të martën, zyrtarët britanikë njoftuan se Zyra e Komisionerit të Informacionit të Mbretërisë së Bashkuar mund të gjobisë Facebook me shumën 500,000 paund. Kjo është shuma më e madhe e lejuar sipas ligjit për mbrojtjen e të dhënave të Mbretërisë së Bashkuar.

Zyrtarët do të lejojnë Facebook të përgjigjet përpara se të marrin një vendim përfundimtar mbi gjobën. Një anëtar i komisionit parlamentar tha, “Facebook duhet t’i bëjë të ditura tashmë rezultatet e hetimeve të tyre të brendshme  komitetin tonë dhe autoriteteve të tjera relevante hetuese.”

Facebook po hetohet gjithashtu nga Komisioni i Letrave me Vlerë, Komisioni Federal i Tregtisë dhe FBI në SHBA.

burimi: newsy

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0