Facebook nuk funksionoi për disa orë. Edhe Instagram e WhatsApp me probleme  


Përdoruesit e Facebook në tërë Botën raportuan probleme të mërkurën me aksesin dhe postimet në site, ashtu si edhe në Instagram dhe WhatsApp.

Facebook nuk dha një arsye për ndërprerjen dhe siguroi informacion minimal, si pranimi i mungesës së shërbimit në disa zona.

Ndërkohë aksionet e Facebook nuk pësuan ndryshime të mërkurën pasdite.

Kompania pranoi ndërprerjen në Twitter, duke thënë, “Jemi të vetëdijshëm se disa kanë probleme aktualisht me aksesin në familjen e aplikacioneve të Facebook. Ne po punojmë për të zgjidhur çështjen sa më parë”.

Më vonë konfirmoi se problemi nuk ishte rezultat i ndonjë sulmi DDoS, duke iu referuar përhapjes së mundshme të një sulmi Denial-of-Service, përmes të cilit një haker ndërhyn në site dhe e mbulon me trafik të rremë.

Ankesat për probleme me Facebook arritën në mbi 11,000 në të gjithë botën sipas Downdetector, një website ku përdoruesit mund të raportojnë problemet me Apps dhe website. Downdetector nuk shfaqi asnjë problem deri në orën 17:00.

Përdoruesit raportuan një sërë problemesh, që nga pamundësia për të hapur faqen, deri tek pamundësia e postimit të komenteve. Përdoruesit e Facebook postuan screenshots në Twitter duke faktuar problemin. Gjatë hapjes së faqes, disa përdorues morën si mesazh në ekran: “Llogaria është përkohësisht e padisponueshme”.

Në një event të Facebook në Teksas, drejtuesi i prodhimit të videove bëri shaka kur u përball me probleme teknike”.

“Sot është dita e vështirësive teknike për Facebook, mendoj”, ka thënë Paresh Rajwat, duke iu referuar ndërprerjes së shërbimit të kompanisë në të gjithë botën, ndërsa dështoi në transmetimin e videos me audio. Rajwat po lançonte disa risi për shërbimin e videos në Facebook.

Çështjet teknike në Facebook kanë krijuar historikisht probleme serioze për reklamuesit që përdorin platformën dhe madje edhe në faqe të tjera.

Facebook përjetoi në nëntor një ndërprerje të shërbimeve të reklamave, ndërsa marketerët po synonin të vendosnin reklama për të Premten e Zezë.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale