Facebook e shpërblen 10-vjeçarin për hakimin e Instagramit


Para se ai të arrinte moshën kriter për të hapur një llogari në Facebook, një 10-vjeçar gjeti një gabim të madh në Instagram, duke u shpërblyer në këtë mënyrë me $ 10,000 nga Facebook.

Jani u shpërblye me $ 10,000 nga Facebook, si pjesë e programit të saj të gjetjes së gabimeve, e cila ofron shpërblime me të holla për njerëzit që të gjejnë gabime në infrastrukturën dixhitale të Facebook. Kjo përfshin edhe Instagramin në pronësinë e Facebook.

Djali është shprehur se ai mund të fshinte atë që njerëzit shkruanin në rrjetin social të shpërndarjes së fotove, duke e treguar këtë në Instagram ku ka fshirë një koment që ata bënë në një test llogarie. Jani tha se ai mund të fshinte madje edhe komentet e Justin Bieber-it me gabimin që ai gjeti.

Sipas babait të djalit, Jani dhe vëllai i tij binjak kanë gjetur të meta në sigurinë e faqeve edhe më parë, por ato nuk kanë qenë mjaftueshëm të mëdha për të justifikuar një pagim, si një i tillë.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale