Fabrika “Musai Olive Oil”, një model suksesi në Vlorë


Fabrika “Musai Olive Oil” është një tjetër model suksesi i sipërmarrjes shqiptare. Një produkt cilësor “Made in Albania” që eksportohet tashmë në Zvicër, New Jork, Bosnjë, e deri në Hong Kong. Kërkesat për këtë vaj ekstra të virgjër vijnë edhe nga Kina dhe Japonia.

Fakti që është vlerësuar prej 10 vitesh vetëm me çmime të para, tregon se cilësia është fokusi i këtij biznesi familjar që tashmë po përcillet dhe po vazhdohet nga fëmijët e kësaj familjeje.

“MZHETTS e ka mbështetur këtë kompani, me fonde të AIDA-s për pjesëmarrje në panaire. Jemi të vendosur për të mbështetur jo vetëm sipërmarrjet model, por gjithë prodhuesit shqiptarë duke lehtësuar procedurat e të bërit biznes në Shqipëri.” – shprehet Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi.

burimi: aida.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale