Eventet që do ju zbukurojnë Nëntorin


Visit-Tirana 

Ejani dhe festoni muajin e krenarisë së shqiptarëve! Nëntori është padiskutim muaji më festiv, pasi shqiptarët festojnë ditën e Pavarësisë dhe çlirimit të atdheut më 28-29 Nëntor. Këtë vit kujtohet 107 vjetori i Pavarësisë dhe 75 vjetori i Çlirimit të vendit. Po kështu edhe 75 vjetori i çlirimit të qytetit të Tiranës më 17 Nëntor.

Nëntori njihet dhe si muaji i Librit, pasi organizohet eventi më i madh për gjithë adhuruesit e librave, Panairi i Librit në Pallatin e Kongreseve. Edhe pse netët bëhen më të gjata dhe ditët më të shkurtra dhe të ftohta në Nëntor, kjo nuk është një arsye për të qëndruar në shtëpi. Tirana është e mbushur plot me evente interesante dhe të mëdha këtë muaj, duke filluar me Panairin e Librit, Panairi “Tirana Street Food”, Festa e Pavarësisë, Nata e Bardhë etj.
Panairi i Librit është panairi më i madh i librit në Shqipëri. Panairi do të zhvillohet në Pallatin e Kongreseve në datat 13-17 Nëntor. Ky panair është më i frekuentuar dhe më popullor në krahasim me të gjitha panairet e organizuara në Tiranë. Tregon interesimin e librave për shqiptarët e të gjitha moshave.

14-17 Nëntor- Tirana Street Food Fair në sheshin “Skënderbej”.
16 Nëntor- Ballet on Ice në Pallatin e Kongreseve.
Balet në Akull – brenda sallës së Pallatit të Kongreseve duke e shndërruar për herë të parë të ekzistencës së saj në një pistë të shndritshme akulli. Trupa Shtetërore e Shën Petersburgut do të performojë në datë 16 Nëntor 2019, me rreth pesëdhjetë balerinë profesionistë dhe fitues çmimesh të Konkurseve Botërore dhe Evropiane të Patinazhit dhe Lojrave Olimpike kanë qenë ndër vite pjesë e Baletit në Akull të Shën Petersburg-ut.
17 Nëntori është ditë historike për qytetin e Tiranës, sepse ajo mbahet në mend si Dita e Çlirimit të Tiranës (17 nëntor 1944). Bashkia e Tiranës organizon disa aktivitete festive, duke vënë gjithashtu kurora me lule në monumentin e “Ushtarit të Panjohur”, ose në statujën e “Nëna Shqipëri” në Varrezat e Dëshmorëve.
23-26 Nëntor “Njihu me Rusinë” panair në Pallatin e Kongreseve
Në datat 23-26 Nëntor 2019, do të keni mundësi të njiheni me kulturën ruse, tradita dhe vodkën e famshme.
28 Nëntori është dita më e rëndësishme për të gjithë shqiptarët, ku ne festojmë Ditën Kombëtare të Pavarësisë ose Ditën e Flamurit. Ka shumë aktivitete përpara ditës në mbarë Shqipërinë, veçanërisht në Tiranë dhe Vlorë.
29 Nëntori është gjithashtu një ditë festive. Mbahet në mend si dita e Çlirimit të Shqipërisë nga nazistët në vitin 1944. Por në dekadën e fundit, ajo zëvendësohet me Natën e Bardhë, e cila fillon në natën e 29 nëntorit, ku njerëzit kalojnë gjithë natën jashtë dhe vazhdojnë të festojnë deri në agim. Galeritë dhe muzetë janë të hapura për t’u vizituar, dhe shumë surpriza të tjera janë planifikuar këtë vit.
Ekspozitat fotografike apo të pikturës i gjeni të hapura gjatë gjithë muajit, po kështu teatro, filma, shfaqje, koncerte janë tashmë ta planifikuara dhe do ti gjeni të përditësuara në faqen tonë të eventeve.

Për gjithë adhuruesit e kërcimit, shfrytëzoni çdo javë mbrëmjet e vallëzimit tango. Tango Tirana, komuniteti i tangos argjentinase ne Shqipëri, organizon MILONGA, çdo të enjte, ora 21.00.
Mos harroni të postoni fotot tuaja të Tiranës dhe të merrni pjesë në konkursin e fotografisë në mediat sociale me hashtag #TiranaAutumn2019. Konkursi do të përfundojë në 30 nëntor.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale