Erolda Çela, 21 vjeçarja që përfaqësoi Shqipërinë në European Fashion Passaport


Gjthçka nisi me një email nga sekretaria e shkollës, e cila e ftonte 21 vjeçaren Erolda Çela të aplikonte për të përfaqësuar Shqipërinë në European Fashion Passaport.

Erolda krijoi pesë skicat e kërkuara dhe bëri aplikimin. Në shtator asaj i vjen një email, që nuk është pranuar si përfaqësuese. Natyrisht që kjo e mërziti, por dhe vazhdoi studimet . Disa kohë më vonë në inbox i vjen një tjetër email, që e udhëzonte për pjesëmarrjen. E habitur ajo sërish e anashkaloi duke menduar se ishte një gabim, por nga Ministria e Kulturës merr lajmin se do të ishte Erolda që do të përfaqësonte Shqipërinë në Eureopean Fashion Passaport dhe se email i disa javëve më parë ishte dërguar gabim. Tashmë ajo kishte vetëm pesë ditë kohë për t’u bërë gati dhe ia doli të siguronte koleksionin e saj.
Me koleksionin “Pjesëz” të përbërë nga pesë veshje të krjuara nga vetë ajo, Erolda bëri krenar çdo shqiptar që ishte në sallë. Veshje moderne të ndërthurura me notacione të tradicionales. Kjo ishte ajo që Erolda kishte krijuar. Koleksioni i dha asaj shumë besim që gjërat do të shkonin më së miri dhe se ky stil do të linte mbresa tek të pranishmit.

Lexo: Vetëm 21 vjeç, ka udhëtuar në gjithë botën dhe na jep këto këshilla

Për BusinessMag.al ajo thotë se për të ishte hera e parë që merrte pjesë në një kompeticion të tillë, dhe fakti që do të përfaqësonte Shqipërinë, e ngarkoi me përgjegjësi të madhe. Sarajeva e mirëpriti Eroldën.

Ajo thotë, “Ndoshta jam shumë e vogël, por ndiej se jam në rrugën e duhur. Do të punoj fort për veten, pasionin tim dhe për Shqipërinë. Ashtu siç jam krenare që jam nga Shqipëria, shpresoj shumë që dhe Shqipëria dhe shqiptarët të jenë krenarë për mua”.

Asaj gjithmonë i ka pëlqyer të vishet bukur dhe të krijojë gjëra të bukura. Talenti i saj ra në sy nga ata që e njihnin dhe kishin patur kontakt me të. Kur ishte në vitin e fundit të shkollës së mesme,  krijoi një koleksion veshjesh me material të riciklueshëm.

“Kur isha fëmijë u bëja veshje kukullave me gazeta dhe me copa. I rimodelja dhe sa herë që i shoh, ndjej nostaligji se si ato duar të vogla përpiqeshin të krijonin veshje”, thotë ajo. Ajo ruan me fanatizëm çdo krijim dhe vizatim të sajin, pasi për të janë një provë e pasionit të saj të hershëm.Erolda është përzgjedhur që do të jetë përfaqësuesja e Shqipërisë në këtë kompeticion edhe vitin e ardhshëm në Barcelonë. Pjesëmarrja në “European Fashion Passaport”, i ka mundësuar asaj krijimin e kontakteve dhe njërzve të rinj, një mundësi e mirë për të ardhmen e saj si stiliste. Erolda  thotë ndërkohë se studimet janë një qëllim që i ka vënë vetes. Për të, krijimi i një brandi që në këtë moshë është një arritje për më tej.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale