Ericsson – Samsung, lufta e re per patente - Business Magazine Albania

Ericsson – Samsung, lufta e re per patente


Pasi u nda nga Sony, kompania suedeze Ericsson nuk eshte edhe aq shume ne fokusin e konsumatoreve, por ne boten mobile eshte e pranishme goxha shume, posacerisht per shkak te patentave te saj. 
 
Keshtu, kjo kompani ne fillim te javes ka bere kerkese ne komisionin tregtar nderkombetar ne SHBA nga i cili kerkon qe pajisjet mobile te Samsung te mos shiten me ne tregun amerikan, sepse kjo kompani koreane gjoja ka shkeluar disa prej patenteve te kesaj kompanie jashte kornizave te marreveshjeve. 
 
Po ashtu, thuhet qe qellimi nuk eshte eliminimi i produkteve te Samsungut nga tregu, por nje hap real kah arritja e marreveshjeve te cilat nuk jane realizuar madje as pas dy vitesh negociata.
 
Megjithate, pala tjeter pohon qe per keto patente tani kerkohen shuma shume me te medha se me pare, dhe se tani Samsungu ka ngritur kunderpadi tek i njejti organ rregullativ, ku kerkon ndalimin e importimit te disa produkteve te pajisjeve telekomunikuese te ketij prodhuesi suedez. 
Nese nuk merren vesh shpejt keto dy kompani, me siguri qe pason nje lufte e re e madhe patentash.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0