Erdhi iOS 16! Veçoritë e reja: Nga inteligjenca artificiale tek personalizimi i ekranit të kyçjes - Business Magazine Albania

Erdhi iOS 16! Veçoritë e reja: Nga inteligjenca artificiale tek personalizimi i ekranit të kyçjes

Apple lëshoi​​ softuerin e saj të ri, iOS 16 për iPhone. Ka shumë veçori të reja dhe është i disponueshëm për këdo që ka një iPhone 8 ose më të ri.

Apple sjell përditësime të mëdha të softuerit çdo vit duke “llastuar” përdoruesit me veçoritë nga më futuriste. Dhe, ndryshe nga Android i Google, është i disponueshëm për të gjitha pajisjet e mbështetura në të njëjtën kohë. Përditësimi i këtij viti është i madh, me një ekran krejtësisht të ri të kyçjes që mund të personalizohet me fontet dhe miniaplikacionet, të cilat më parë ishin zhvendosur në ekranin bazë.

Ka shumë ndryshime, por këtu janë disa nga pikat kryesore për të cilat duhet të dini.

Çfarë ka të re në iOS 16

  • Ndryshoni dhe anuloni dërgimin e iMessages. Përdoruesit mund të modifikojnë ose anulojnë dërgimin e një mesazhi në iMessage brenda 15 minutave pas dërgimit të tij. Përdoruesi tjetër do të jetë në gjendje të shohë që mesazhi është redaktuar ose fshirë.
  • Diktim më i zgjuar. Diktimi më i zgjuar të lejon të thuash fjali dhe i shënon ato automatikisht me presje, pika, pikëpyetje dhe madje edhe emoji – thuaj diçka si “emoji me fytyrë të lumtur” dhe do të shtohet.

Lexo edhe: Vajza e Steve Jobs nuk është e impresionuar me versionet e fundit të Iphone

  • Kontrolloni njoftimet në mënyra të reja. Njoftimet tani shfaqen në fund të ekranit kur telefoni juaj është i kyçur dhe mund t’i fshehni lehtësisht që të mos shpërqendroheni.
  • Ekrane i kyçjes me personalizime. Përdoruesit do të jenë në gjendje të shtojnë miniaplikacione më të vogla me të dhëna në kohë reale në ekranin e tyre të kyçjes.
  • Inteligjenca artificiale rendit, modifikon dhe përkthen automatikisht fotot. Apple po përdor inteligjencën artificiale për të përkthyer tekstin në foto ose video që mund të bëjë përdoruesi. Ju gjithashtu mund të hiqni një subjekt nga një foto, si një person, dhe ta vendosni atë në imazhe ose aplikacione të tjera si një ngjitës.
  • Apple Pay Later. Kjo veçori i lejon përdoruesit të paguajnë blerjet e bëra me Apple Pay përmes katër pagesave për gjashtë javë. Apple Wallet në iOS 16 gjithashtu do ta bëjë më të lehtë ndarjen e kartave dixhitale ose çelësat e shtëpisë përmes mesazheve
  • Përdorni iPhone tuaj si një kamerë në internet. Përdoruesit tani mund të përdorin iPhone-in e tyre si një kamerë në internet në një veçori të quajtur Kamera e vazhdueshme me montimin e duhur të laptopit dhe versionin e ri të macOS.
  • “Hej Siri, mbylle telefonin.” Siri do të mbyllë një FaceTime ose një telefonatë për ju. Thjesht duhet të thuash, “Hej Siri, mbylle telefonin.”/ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0