Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë vaksinën për stafin shëndetësor

Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë vaksinën për stafin shëndetësor

Emiratet e Bashkuara Arabe

Qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe ka miratuar përdorimin e një vaksine kundër koronavirusit te punonjësit shëndetësorë, pas testimeve të suksesshme klinike.

Ministri i Shëndetësisë, Abdul Rahman Mohammed Al Oweis, tha se vaksina mund të përdoret në raste emergjente, duke përfshirë stafin shëndetësor të vendit. Ai shtoi se vendimi u mor pasi faza e tretë e testimit të vaksinës nuk ka treguar efekte anësore, por ka dëshmuar se krijon antitrupa.

Përdorimi emergjent i vaksinës, e cila është ende duke u testuar, u miratua pasi u testua në 31,000 vullnetarë. Sipas autoriteteve shëndetësore, një mijë njerëz që vuanin nga sëmundje kronike morën pjesë në testime dhe nuk patën asnjë ndërlikim.

Kompania Sinopharm CNG, me seli në Kinë, e ka zhvilluar vaksinën dhe ka kryer fazën e tretë të provës klinike së bashku me qeverinë në Abu Dabi dhe firmën e inteligjencës artificiale, G42 Healthcare, me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sinopharm siguroi miratimin për testimin e vaksinës në fund të qershorit. Vaksina eksperimentale kaloi Fazat I dhe II të provave klinike me 100% të vullnetarëve që gjeneruan antitrupa pas dy dozave në 28 ditë, tha në një deklaratë, qeveria e Abu Dhabi në korrik.

Sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, vaksinat inaktive- të bëra me viruse të paaktivizuara (të vrara) ose me një proteinë nga virusi – janë të mirënjohura dhe janë përdorur kundër sëmundjeve të tilla si gripi dhe fruthi.

Rusia në gusht u bë vendi i parë në botë që miratoi një vaksinë kundër COVID-19, pas më pak se dy muajsh testimi tek njerëzit.

Lexoni: Rusia prezanton vaksinën anti-COVID, ekspertët janë të shqetësuar

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0