Elon Musk vs. Mark Zuckerberg, kush ka të drejtë? - Business Magazine Albania

Elon Musk vs. Mark Zuckerberg, kush ka të drejtë?


Aktualisht, dy mendjet më të ndritura të teknologjisë, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg, janë në një luftë fjalësh nëse inteligjenca artificiale do të na e përmirësojë ose shkatërrojë jetën.

Musk anon nga ana negative, duke paralajmëruar për rreziqet që kanos inteligjenca artificiale. Zuckerberg shikon një të ardhme më të bukur, duke argumentuar që zhvillimi i inteligjencës artificiale do të na ndihmojë për progresin teknologjik të botës.

Lexoni: Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura!

Të dy e kanë cilësuar njëri tjetrin si injorant, por kush ka të drejtë midis këtyre dy titanëve të teknologjisë.

Eksperti i I.A. për Musk: Më vjen keq, por ti nuk e di se për çfarë po flet.

Nëse doni një arbitër, njeriu i duhur është Rodney Brooks. Ai është krijuesi i Laboratorit të I.A. dhe shkencës kompjuterike në MIT. Shkurt, ai është një nga kokat e fushës. Pra, çfarë mendon ai për Musk vs. Zuckerberg?

Në një intervistë me TechCrunch, Brooks suportoi hapur Zuckerberg:

Ka disa njerëz që e konsiderojnë I.A. një kërcënim, Stephen Hawking ka shkruar një libër të tërë për këtë. Por çfarë vihet re është fakti që asnjëri prej tyre nuk ka punuar më I.A. Ata që kanë punuar vërtet me këtë, e kuptojnë sesa e vështirë është që të bësh dhe gjënë më të vogël të punojë në fund.

Lexoni: Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është “i limituar”

Ja cili është gabimi që Elon dhe të gjithë të tjerët bëjnë. Kur ne shohim një person duke bërë një detyrë shumë mirë, ne e kuptojmë punën dhe mundimin e bërë nga mbrapa. Unë mendoj se ata përdorin të njëjtën logjikë dhe me I.A. (që është e gabuar). Kur njerëzit panë AlphaGo-në e DeepMind të mundte kampionin Korean dhe më pas kampionin Kinez, ata menduan, “O Zot, kjo makineri është kaq e zgjuar, mund të bëjë çdo gjë!” Por unë isha tek DeepMind tre javë më parë dhe ata pranuan që gjërat mund të kishin shkuar shumë më keq.

Brooks gjithashtu është kundër idesë së Musk për të vendosur rregulla ndaj I.A., duke thënë që nuk është e qartë se çfarë duhet të ndalohet në këtë fazë. Në fakt, e vetmja formë e I.A që Brooks do donte të kishte rregulla do të ishin makinat ‘self-driving’- ato që po krijohen nga Tesla e Musk.

Burimi: Inc

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0