Elon Musk sfidon Vladimir Putin në një betejë në Twitter për Ukrainën - Business Magazine Albania

Elon Musk sfidon Vladimir Putin në një betejë në Twitter për Ukrainën

Vladimir Putin

Udhëheqësit globalë në mbarë botën e kanë dënuar presidentin rus Vladimir Putin për vendimin e tij për të pushtuar Ukrainën, por Elon Musk po bën një hap më tej në sfidimin e liderit rus në një luftë kokë më kokë.

“Unë e sfidoj Vladimir Putinin në një betejë të vetme. Aksionet janë për Ukrainën,” shkroi Musk në Twitter të Hënën në mëngjes, me emrin e Putinit dhe Ukrainën të shkruar me shkrim cirilik.

Në një postim vijues, Musk më pas etiketoi llogarinë zyrtare të Putin në Twitter dhe shkroi në rusisht: “A jeni dakord me këtë luftë?”

Jo të gjithë ishin dakord me komentet e Musk.

Dmitry Rogozin, drejtori i përgjithshëm i Roscosmos, agjencisë ruse të hapësirës, ​​u përgjigj duke e quajtur Musk një njeri “të dobët” dhe “djall të vogël”.

Lexoni: Milioneri 27 vjeçar kursen 80% të të ardhurave të tij. Ai nuk shpenzon para në këto dy gjëra

“Ti, djall i vogël, je ende i ri, konkurro me mua; Do të ishte vetëm humbje kohe. Kalo më parë vëllanë tim”, ka shkruar Rogozin. Ai përfshiu gjithashtu emrin e poemës ruse të viteve 1800 “Përralla e priftit dhe punëtorit të tij Balda”, e cila flet për një prift dembel që punëson një punëtor të lirë përpara se punëtori ta çmendë atë.

Disa liderë ukrainas vlerësuan postimin e Musk në Twitter, duke përfshirë Vitali Klitschko, kryebashkiak i kryeqytetit të Ukrainës, Kiev dhe boksieri i Hall of Fame, i cili më parë u zotua të luftojë në “luftën e përgjakshme” kundër Rusisë.

“Jam i sigurt se Elon Musk mund ta dërgojë Putinin në Jupiter,” shkroi zëvendës-kryeministri ukrainas Mykhailo Fedorov përpara se të ndante një link në një faqe interneti që merr donacione për “Dërgo Putinin në Jupiter”.

Komentet e Musk vijnë pasi kompania e tij e internetit satelitor, Starlink, mbërriti në Ukrainë në fillim të marsit. Starlink përdor satelitët për të mundësuar akses në internet me brez të gjerë, i cili tani është aktiv në Ukrainë.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy falenderoi Musk në Twitter për vendimin e tij më 5 mars, duke shtuar se ai foli me të dhe më shumë sisteme Starlink do të dërgoheshin ndërsa njerëzit largohen nga vendi.

/usatoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0