Elon Musk postoi për të thënë se marrëveshja e tij në Twitter është 'përkohësisht në pritje'  - Business Magazine Albania

Elon Musk postoi për të thënë se marrëveshja e tij në Twitter është ‘përkohësisht në pritje’ 

marrëveshja

Elon Musk shkroi në Twitter herët të premten në mëngjes për të thënë se blerja e propozuar prej 44 miliardë dollarësh e Twitter është “përkohësisht në pritje”. 

Musk përfshiu një artikull dhjetë-ditor të Reuters në tweet-in e tij, i cili raportonte se Twitter kishte thënë në një dosje rregullatore se llogaritë e rreme ose spam përfaqësonin më pak se 5% të bazës së tij të përdoruesve. 

“Marrëveshja me Twitter është përkohësisht në pritje të detajeve që mbështesin llogaritjen se llogaritë e padëshiruara/fake përfaqësojnë me të vërtetë më pak se 5% të përdoruesve”, shkroi Musk në Twitter. 

Pak më shumë se dy orë më vonë Musk shkroi përsëri në Twitter duke thënë: “Ende i përkushtuar ndaj blerjes”. 

Nuk është e qartë nga postimi fillestar i Musk në Twitter se cila pjesë e raportit ka të bëjë me të ose pse do të rezultonte që ai të pezullonte marrëveshjen. Musk së fundmi siguroi 7 miliardë dollarë shtesë në mbështetje për marrëveshjen. 

Lexoni: Elon Musk arrin marrëveshjen për të blerë Twitter për 44 miliardë dollarë

Musk ka deklaruar publikisht se luftimi i spam bots në Twitter do të ishte një nga prioritetet e tij nëse ai fiton me sukses kompaninë. 

Tweet-i i Musk bëri që aksionet e Twitter të bien deri në 25% në tregtimin para tregut. 

Analisti i Wedbush Dan Ives tha për Insider: “Shumë do ta shohin këtë sikur Musk po përdor këto llogari të spam në Twitter si një mënyrë për të dalë nga kjo marrëveshje në një treg që ndryshon shumë.” 

Aksionet në kompaninë e automjeteve elektrike të Musk Tesla kanë rënë rreth 25% që kur Musk njoftoi planet e tij për të blerë Twitter. Aksionet e Tesla u rritën më shumë se 5% pasi Musk njoftoi se marrëveshja ishte në pritje. 

Ives tha se fakti që Musk zbuloi se ai po e vinte marrëveshjen në pritje me një postim në Twitter dhe jo me një dosje rregullatore ishte “shqetësues” dhe kishte efektin e shndërrimit të marrëveshjes me Twitter në një “shfaqje cirku”.

/businessinsider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0