Elon Musk: Perëndimi po "ecën në gjumë" drejt Luftës së Tretë Botërore - Business Magazine Albania

Elon Musk: Perëndimi po “ecën në gjumë” drejt Luftës së Tretë Botërore

Elon Musk: Perëndimi po "ecën në gjumë drejt Luftës së Tretë Botërore" dhe bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Duke argumentuar se Perëndimi po i dërgon djemtë ukrainas në një “kasaphanë mishi” për të vdekur, duke luftuar me kushërinjtë e tyre rusë, Elon Musk bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Moskën në interes të parandalimit të një lufte të tretë botërore.

David Sacks dhe  kandidati presidencial i GOP, Vivek Ramaswamy, të dy kritikë me zë të ndihmës së SHBA-së për Kievin, larguan bisedën nga subjekti titullar i Izraelit dhe Hamasit në një debat më të gjerë mbi gjeopolitikën. Këtu, ata ranë dakord që sanksionet perëndimore ishin fajtorë për shtyrjen e Rusisë në krahët e Kinës.

Duke përmendur përvojën e tij në trajtimin e komuniteteve të mbrojtjes dhe inteligjencës si CEO i SpaceX, si dhe takimet e tij të shpeshta me liderët botërorë, Musk tha se kishte frikë nga prishja aktuale në kanalet e komunikimit midis fuqive të mëdha. Kjo nxiti një mjedis dyshimi, shtoi ai, në të cilin secili beson se tjetri mund të përgatitet për një sulm.

“Rusia dhe Kina kanë filluar të bëjnë stërvitje të përbashkëta ushtarake, nuk e di sa njerëz janë të vetëdijshëm për këtë”, tha Musk të hënën. “Ne jemi duke “ecur në gjumë” drejt Luftës së Tretë Botërore me një vendim marrëzi njëri pas tjetrit.”

Vendimi i Perëndimit për të nisur një ortek sanksionesh ndëshkuese kundër Vladimir Putinit mund të ketë rezultuar një gabim fatal pasi Moska kërkoi mbështetjen e Pekinit.

“Çfarë zgjedhje u kemi dhënë atyre?”  kritikoi Musk, përpara se të shprehte se çfarë mund të thotë kjo në terma praktikë – një aleancë perëndimore e paaftë për të mbajtur prodhimin e armëve me një Lindje militariste. “Rusia ka lëndët e para dhe Kina ka kapacitetin industrial: sinqerisht është një ndeshje e përsosur nga pikëpamja e luftës.”

Rendi i bazuar në rregulla
Ndërsa Sacks pyeti nëse paqja është ende e mundur me Rusinë dhe Ramaswamy pyeti nëse Putini mund të bindet që t’i besonte Perëndimit, Musk shfrytëzoi rastin për të riparaqitur propozimin e tij të diskutueshëm të paqes nga tetori i kaluar.

Kjo do të përfshijë një referendum të mbikëqyrur ndërkombëtarisht të mbajtur në territoret e pushtuara nga ushtria e Putinit. Refugjatëve ukrainas do t’u ofrohet mundësia për t’u kthyer në shtëpitë e mëparshme nga të cilat u larguan përballë ushtarëve të Putinit që përparonin. Në këtë mënyrë ata mund të hedhin votën e tyre së bashku me vëllezërit e tjerë rusë, pasi dy popujt sllavë nuk janë “kundërshtarë natyrorë”, sipas Musk.

Lexo edhe:Ryanair nis fluturimet me 31 tetor. Ulen çmimet e fluturimeve

Me asnjërën palë të paaftë për të arritur fitoren totale ndaj tjetrës, sipërmarrësi beson se zgjidhja më e mirë për qytetërimin në tërësi është që Ukraina të tregtojë tokën për paqe. Koncesioni i tyre do të kursente jetën e ukrainasve të vdekur  në “lule të rinisë”, ndërsa do të ndihmonte në parandalimin e një ndezjeje më të gjerë konflikti.

“Ne duhet të kërkojmë paqen  menjëherë. Ne duhet të kërkojmë të rivendosim marrëdhëniet normale sa më shpejt të jetë e mundur – ky nuk është një lloj shpërblimi për Rusinë, kjo është thjesht njohja e realiteteve”, tha Musk.

Sipas mendimit të Musk, fundi i çdo pretendimi të një rendi ndërkombëtar të bazuar në rregulla është një e keqe e domosdoshme nëse alternativa është një luftë e tretë botërore. Kjo do të ishte më e keqe se një kthim në epokën e perandorive të shekullit të kaluar.

“Nëse qytetërimi largohet, gjithçka ka marrë fund për të gjithë,” tha ai.

fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0