Elon Musk papritur heq dorë nga rasti kundër OpenAI! - Business Magazine Albania

Elon Musk papritur heq dorë nga rasti kundër OpenAI!

Elon Musk papritur heq dorë nga rasti kundër OpenAI!

Elon Musk i ka kërkuar papritur një gjykatë në Kaliforni të tërheqë një çështje ligjore kundër OpenAI dhe shefit të saj Sam Altman, i cili i akuzoi ata për braktisjen e misionit themelues të firmës për zhvillimin e inteligjencës artificiale (AI) për përfitimin e njerëzimit.

Deklarata e dorëzuar nga avokatët e multimiliarderit kërkon që çështja prej muajsh të pushohet pa ofruar asnjë arsye për këtë lëvizje. Ajo erdhi vetëm një ditë përpara se gjykata të pritej të dëgjonte ofertën e zhvilluesit të ChatGPT për të pushuar çështjen. Dosja e fundit kërkonte pushimin e çështjes “pa paragjykime”, që do të thotë se Musk mund ta riaktivizojë atë në një fazë të mëvonshme.

Shefi i Tesla-s ngriti padi kundër OpenAI në fund të shkurtit të këtij viti, duke argumentuar se kompania që ai kishte ndihmuar të themelonte në 2015 kishte devijuar nga qëllimet e saj altruiste për t’u fokusuar në fitimin e parave.

OpenAI kundërshtoi se Musk kishte mbështetur më parë idenë e një strukture fitimprurëse dhe madje sugjeroi një bashkim me firmën e tij të makinave elektrike Tesla. Mosmarrëveshja u intensifikua në fillim të kësaj jave, pasi Apple zbuloi një partneritet me OpenAI për të rritur asistentin e zërit të saj Siri dhe sistemet operative me chatbotin ChatGPT të OpenAI.

Lexo edhe:“I destinuar për të ndërtuar të ardhmen tuaj!”: Startup Fund K4S6 vjen në Tiranë!

Pas njoftimit, Musk postoi disa mesazhe në platformën e tij të mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, duke kritikuar lidhjen. Një nga postimet përfundonte me fjalët: “Apple nuk e ka idenë se çfarë po ndodh në të vërtetë pasi t’i dorëzojë të dhënat tuaja OpenAI. Ata po ju shesin poshtë lumit.” Megjithatë, investitorët dukej se e mirëpritën lajmin, pasi vlera e tregut të aksioneve të Apple u rrit në një nivel rekord mbi 3 trilion dollarë. Musk filloi kompaninë e tij të AI, të quajtur xAI, në korrik 2023, për të cilën ai tha se do të synonte “të kuptojë realitetin”. Në nëntor të atij viti, xAI lançoi Grok, një chatbot me “pak humor”, në një përpjekje për të rivalizuar ChatGPT.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0