Elon Musk jep 100 milionë dollarë për kë investon në teknologjinë e kapjes së CO2 - Business Magazine Albania

Elon Musk jep 100 milionë dollarë për kë investon në teknologjinë e kapjes së CO2

Elon Musk

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk ka bërë të ditur se do të dhurojë 100 milionë dollarë për teknologjinë më të mirë që mund të kapë dioksidin e karbonit.

Musk, i cili arriti dhe e tejkaloi themeluesin e Amazon Jeff Bezos, duke u bërë personi më i pasur në botë këtë muaj, njofto në Twitter duke theksuar se do te ndajë më shumë detaje javën që vjen.

Pse është e nevojshme kjo? Emetimi i dioksidit të karbonit në 100 vitet e fundit, është rritur me ritme të shpejta, duke sjellë një ngrohje globale dhe ndryshim klimatik të paprecedentë.

 “Do të dhuroj 100 milionë dollarë për teknologjinë më të mirë të kapjes së karbonit”, shkroi Musk për 42.7 milionë ndjekësit e tij.

Kapja e karbonit është procesi i bllokimit të mbetjeve të dioksidit të karbonit direkt nga ajri, ose pak para se të emetohet nga fabrikat dhe termocentralet.

Lexo: Elon Musk kalon Jeff Bezos duke u bërë personi më i pasur në botë

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, aktualisht janë rreth 20 projekte të tilla të përdorimit dhe ruajtjes së karbonit (CCUS) që janë aktive në tregun ndërkombëtar.

Sipas agjencisë, 30 projekte janë dakordësuar që nga viti 2017, por ka nevojë për shumë më tepër për të parandaluar emetimet e karbonit dhe rrjedhimisht edhe rritjën e temperaturës në Tokë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0